Hamilelikte beslenme tablosu

Hamilelikte beslenme tablosu


Hamilelik süresince hem anne adayının hemde bebeğin sağlığı açısından beslenme çok önemlidir. Bebeğin anne karnında beslenmesi gelişiminde çok etkilidir. Anne adayları günün herhangi saatinde mutlaka bir bardak süt içmeliler.

Günde mutlaka 1 avuç ceviz badem fındık gibi kuru yemişler tüketilmelidir. Günde en az 3,5 -4 lt bol bol su tüketilmelidir. Hamilelik süresinde sıvı desteği çok önemlidir. Kaynar suyun içerisine taze 1 tarçın koyarak  içilebilir yada sıcak suyun içerisine bal ve limon ekleyerek bol bol tüketebilirler.
Hamilelik süresince tüketilmesi gereken altın yiyeceklerin başında balık geliyor. Balık; anne karnındaki bebeklerin zeka gelişimlerini sağlıyor. Haftada 2 veya 3 gün mutlaka ve mutlaka balık tüketilmelidir. Özellikle somon, palamut ve çipura gibi balıklar anne adaylarının mutlaka tüketmesi gerekenlerin başında geliyor.

Diğer şifa kaynağı olan sebzelerde anne ve bebeklerinin beslenmesi için çok önemli. Ispanak, marul, soğan, yeşil nane gibi sebzeleri haşlayıp üzerine limonlu bir sos yaparak haftada 2 kez tüketilmesiyle bebeğin zeka gelişimini mucize bir şekilde etkileyecektir. Yeşil sebzeler kemik gelişimini sağlamaktadır.

Ancak hamilelerin limon tüketimine dikkat etmeleri gerekiyor. fazla limon tüketimi midede ekişmeye yada başka rahatsızlıklara neden olabiliyor. Limonu salatayla birlikte tüketmeleri gerekiyor. Buda tansiyonun ve asidin dengelenmesini sağlıyor.

Hamileler meyve tüketiminde de dikkatli olmaları gerekiyor. İçerisinde bol miktarda su ve lif içerdiği için kavun hamilelikte bol bol tüketilmesi gereken bir meyvedir.

Hamilelerin çiğ köfte, midye, suşi ve kokoreç gibi yiyeceklerden uzak durmaları gerekmektedir.  Gerek zehirlenme riskine karşı gerek çiğ olduğu için çok fazla önerilmemektedir.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir