Hamilelikte kilo alımına dikkatHamilelikte kilo alımına dikkat
14 Haziran 2011 tarihinde eklendi, 1.858 kez okundu.

Hamilelikte kilo alımı hamilelik esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biridir. Anne sağlığı kilosu ile dengelidir. Çok fazla kilo anne ve bebek için iyi sonuçlar doğurmayabilir.

Hamilelikte kilonuzu ölçerken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunur. Bazı oranlar kilo ölçümünü etkiler. İdeal kilo nasıl ölçülür merak ediyorsanız aşağıdaki şıkları değerlendirebilirsiniz.

  • Eğer gebelik dönemi boyunca kilo alışınızı kontrol edecekseniz, ki aslında düzenli olarak kontrollere gidiyorsanız buna gerek yok, bir tartı edinin.
  • Kilonuzu haftada bir, sabah kalktıktan hemen sonra üzerinizde sabah kıyafetleriniz varken ölçüp kaydedin.
  • Ölçümleri hep sabahları ve hafif kıyafetlerle yapın. Eğer kilonuzu yemekler sonrasında ve/veya akşam saatlerinde ölçerseniz oldukça yanıltıcı sonuçlar alırsınız.
  • Sürekli olarak aynı tartıyı kullanın ve tartılmadan önce ibrenin sıfırda olmasına dikkat edin.

Sağlıklı bebek doğuran anneler geriye dönük incelendiğinde bunlar arasında gebelik boyunca hiç (!) kilo almayanlara rastlamak mümkün olduğu gibi, 30 kiloya kadar alanlara da rastlamak mümkündür. Ancak bu uç sınırlar toplumun ufak bir kesimini ilgilendirir ve anne adaylarının büyük bir kısmı tüm gebelik boyunca ortalama 12.5 kilogram alırlar.

Gebelikte alınan kilo bireysel özelliklere göre önemli değişiklikler gösterebilir. Alacağınız kilo ön planda gebelik öncesi ağırlığınız ile, daha sonra bebeğinizin erişeceği ağırlık, plasentanın erişeceği boyutlar, ırksal özellikler ve en son olarak gebelik esnasındaki beslenme alışkanlıklarınızla yakından ilgilidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git