Hamilelikte kilo almamak için

Hamilelikte kilo almamak için


Hamilelikte ideal kilosunda olanlar için 9-14 kilo arasında alınması gereklidir. Ama anne adayı eğer zayıfsa bu kilo 16 ya kadar çıkması istenir. Anne adayı kilolu olduğunda ise maksimum 11 kilo alması istenir. Planlı hamileliklerde anne adayının kilosuna göre bir beslenme programı verilmektedir.

Anne adayı bu beslenme programına tam olarak uyarak kilosunu kontrol altında tutabilir. 4. aya kadar 1,5 – 3 kilo arasında, 7,8,ve 9. aylarda 2 şer kilo diğer aylarda ise 1 er kilo alınması idealdir.

Bazı hamileliklerde bulantıyla birlikte ilk aylarda kilo verilmesi de görülürken, bulantının kesilmesiyle birlikte ani kilo alımları başlayabiliyor. Bu oranlar kişiye göre değişebilmektedir.

Hamilelik boyunca 18 kilonun üzerinde kilo alınıyorsa bu son derece zararlıdır. Fazla kilo alımı hamileliğin ortalarında ve sonlarına doğru diyabet ve hipertansiyon riski ortaya çıkıyor. Vücutta ödem oluşumuna sebep olabiliyor. Bu riskler bebeğin ileride diyabet sorunu yaşamasına, erken doğuma sebep olabiliyor.

Kullandığı beslenme programına göre kiloda ani artışlar varsa beslenme programı yeniden gözden geçirilmeli yada uyguladığı beslenme programı yoksa mutlaka beslenme uzmanına başvurulması gerekmektedir.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir