Hamilelikten Sonra Ebru Şallı

Hamilelikten sonra Ebru Şallı


Hamileliği boyunca sadece dokuz kilo alan ve aldığı kiloları hemen vermeyi başaran Ebru Şallı Tan, doğumdan tam 15 gün sonra Formsante objektiflerinin karşısına geçti. Şallı, sağlıklı hamilelik ile depresyon: z lohusalık dönemi sırlarını bizimle paylaştı.


Lohusalık depresyonu genelde çok kilo alındığı ve sonrasında o kilolar verilmediği için ortaya çıkar. Fakat yapılan spor, hissedilen bu duyguların atlatılmasına yardımcı olur.

  • Hamileliğiniz boyunca kaç kilo aldınız?
Hamileliğimde dokuz kilo aldım. Çok rahat ve sağlıklı bir hamilelik geçirdim. Beren’e hamileliğimde yedi kilo almıştım. Bu hamileliğimde kilo almak için çok çabaladım. Çünkü geçen sefer kilom hakkında çok fazla şey yazılıp, çizildi. Aldığım kilo bebek, suyu ve eşiydi bu nedenle ikinci gün, hastaneden çıktığımda aldığım 7-8 kiloyu vermiştim. Eski halime dönmemin sebebi ise hamileliğim öncesinde ve hamileliğimde fit olmam, vücuduma çok iyi bakmam ve hamile pilatesi yapmam.
  • Hamilelik pilatesine ne zaman başladınız?

Üçüncü ayda pilatese başlayabilirsiniz, ilk üç ay düşük tehlikesi olduğu için zaten spor önerilmiyor. Üçüncü aydan son güne kadar, düzenli bir şekilde, haftanın üç günü pilates yapmak çok yararlı oluyor. Hem bebekle iletişiminize yardımcı oluyor hem de hamile pilatesi, doğru nefes tekniği ile yapıldığı için bebeğin beynine daha fazla oksijen gidiyor. Ayrıca annenin psikoloji s-açısından da pilates çok yararlı. Çünkü spor yapan anne adaylarında, hamilelik ve sonrasında depresyon görülmüyor. Daha sağlıklı, daha güzel görünüyorsunuz.

  • Siz, lohusalık depresyonu yaşadınız mı?

Beren’de de pilatesten yararlanmıştım ve onda da kolay bir dönem geçirmiştim. Lohusalık depresyonu genelde çok kilo alındığı ve sonrasında o kilolar verilmediği için ortaya çıkıyor. Anne, kendini eskisi gibi görmediği için beğenmiyor. Güzelliğini kaybettiğini düşünüyor. Saçları dökülebiliyor. Hormonlarda iniş ve çıkışlar oluyor. Fakat yapılan spor, hissedilen bu duyguların geçmesine yardımcı oluyor. Bende bu nedenle depresyon olmadı. Bir de ben, hayata çabuk adapte oluyorum.

  • Bu dönemde, uykusuzluk yaşıyor musunuz?
Gündüzleri benim için daha sakin geçiyor. Berk, sürekli anne sütü ile beslendiği için gaz sorunu çok fazla olmuyor. Beren’e göre biraz daha sakin bir bebek. Geceleri süt oluşması için 4-5 saat uyumam gerekiyor. Çünkü, süt hormonu oluşması için doğru nefes almak, su içmek ve uyumak gerekiyor. Normalde 7-8 saat uyuyan biriyim, fakat şimdi dört saat uyuyabildiğimde buna seviniyorum, sonuçta vücut bu düzene de alışıyor.

Bebekten sonraki dönemde nasıl beslenmeye başladınız?

Oldukça sıkı besleniyorum.

Hamilelik döneminde bebek istediği gibi besleniyor ve aç kalmıyor. Emzirme döneminde ise çok iyi beslenmeniz gerekiyor, çünkü sütle birlikte bebek tüm aldığınız besini çekiyor. Sütü artıran gıdaları tüketmek gerekiyor. Su kmek çok önemli. Günde 4-4.5 litre mineralli, kalsiyum değeri olan su içiyorum. Normal birine göre fazla bir miktar, fakat emziren bir anne için normal bir sıvı düzeyi. Onun dışında kimyon, anason ve rezene çayı içiyorum.

Ebru Şallı’dan lohusa şerbeti tarifi!

Lohusa şerbeti, hastanede gelenlere ikram ediliyor. Fakat ben kimin şerbetini içsem çok şekerli oluyor. Bu nedenle farklı bir şerbet yapmak istedim. Çok da lezzetli oldu… Yarım kilo lohusa şekeri, 1 çay bardağı esmer şeker (normalde 1 kilo koyuluyor), 5-6 adet karanfil, 3-4 adet çubuk tarçın, 1.5 litre su, kaynadığı anda hemen altını kapatıyorsunuz. Renginin kırmızı olması gerekiyor. Oda sıcaklığında soğuttuktan sonra buzdolabına koyabilirsiniz. Tarçın çubuğu şekeri dengeliyor. Yeşil çayda da tarçın çubuğunu öneriyorum. Şeker hastalarına da öneriliyor.

Haberin tamamı Formsante Kasım sayısında.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.