Hamileyim nasıl beslenmeliyim?Hamileyim nasıl beslenmeliyim?
23 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.360 kez okundu.

Sitemiz diyetisyenlerinden Ekin Çilingir, bu yazısında hamilelik dönemi geçiren okuyucularımız için beslenme tavsiyelerinde bulunuyor.

Gebelik dönemi 3 bölüme ayrılırken beslenme düzeni ve enerji ihtiyacı da her üç ay için farklılık göstermektedir.

İlk 3 ay (I. Trimester) Gebeliğe fazla kilo ile başladıysak, ilk 3 ay kaloriyi çok fazla artırmaya gerek yoktur. Ekstra enerji ihtiyacımız yoktur ve ilk 3 ay kilo almamak sorun yaratmaz. Ancak ağırlık kazanımını katı bir şekilde sınırlandırmak da gebelik dönemi için uygun bir davranış değildir.

İkinci üç ay (II. Trimester) Artan ihtiyacı karşılayabilmek için günlük ortalama 300 kalorilik ek enerji almamız gerekmektedir. Vücudun gereksinimleri gitgide artar. Bebeğin hızlı büyümeye başladığı ve iştahın arttığı bir dönemdir. Emzirme döneminde artan enerji ihtiyacını karşılamak ve anne sütü oluşumu için gerekli enerjiyi depolama amaçlı vücudumuzda yağ depolanmaya başlamıştır.

Üçüncü üç ay (III. Trimester). Bu dönem, bebeğin en hızlı büyüdüğü dönemdir. Ayaklarda ve ellerde şişme, sık idrara gitme problemleri yaşanır. Ödem ve kilo artışı daha belirgin şekilde devam eder. Kabızlık şikayeti artabilir.

Reflü ve mide yanması şikayetlerini önlemek için azar azar ve sık sık öğün tüketimine dikkat etmeliyiz. (5- 6 öğün gibi).Kafeinli içeceklerden uzak durmalı, yemek sonrası yürüyüş yaparak, mide hazmına yardımcı olmalıyız. Soslu, yağlı ve baharatlı besin tüketiminizi sınırlandırmalıyız.

Et, süt, meyve, sebze, tahıl ve ekmek besin gruplarından yeterli ve dengeli tüketmek, hamilelik döneminde artan besin öğesi gereksiniminizi karşılamanın en doğru yoludur.

Proteinler bebeğin büyüme ve gelişmesinin sağlanması için temel yapı taşıdır.. Eğer günde 3-4 porsiyon protein içeren süt, yoğurt, peynir ve de 120-150 gram kırmızı et, tavuk veya balık tüketiyorsak, bu ihtiyacı karşılıyoruz demektir. Bebeğin beyin gelişimi için haftada en az iki kez balık tüketin.

Haftada 1 kez kuru baklagiller, 2 kez balık, 3 kez kırmızı et, 1 kez de hindi ve tavuk tüketerek, beslenmenizde protein dengesi kurun.

Proteinlerin görevini gerçekleştirebilmesi için enerjiyi yeterli miktarda almak gerekmektedir. Eğer yeterli enerji alımını sağlamıyorsak, vücut proteinleri hücre yapımı için değil enerji elde etmek için kullanır ve asıl işlevinden geri kalır. Günlük almanız gereken toplam enerji miktarı yaklaşık 2000-2500kkal’lere kadar ulaşmaktadır. Enerjinin en büyük kaynağı, çabuk ve verimli bir şekilde enerjiye dönüşebildikleri için karbonhidratlardır. Ekmek, makarna, pirinç, bulgur ve meyveler karbonhidrattan zengin kaynaklardır. Fakat bu grubu tüketirken kalori sağlayan ancak besin değeri düşük besinler tüketmekten kaçınmamız ve kaliteli tahıl gruplarını tercih etmemiz gerekmektedir(tam tahıllı ekmekler, bulgur, tam buğday..).

Su ; vücudun taşıma sisteminin çok önemli bir parçasıdır ve besin öğelerini vücut hücrelerine taşır. Bazı atık ürünlerin ise vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bizim ve bebeğimizin artan kan hacmi için günlük en az 8- 10 bardak su içmeye özen göstermeli ve gebeliğin son aylarında sıvı tüketimimizi 10-15 bardağa kadar çıkartmaya çalışmalıyız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git