Hastalıklardan Korunurken Kilo Almayın

Hastalıklardan korunurken kilo almayın


Kışın hastalıklardan korunmak için bir çok önlem alınır. Bu önlemlerin bazıları ise fazla kilo almanıza neden olur. Siz sağlığınızı korumak isterken diğer yandan kaybedebilirsiniz. Fazla kilo en büyük sağlık sorunlarından biridir ve kışın hastalıklardan korunurken kilo almayı kimse istemez.

Kendiniz pek fazla bal ve pekmeze vermeyin. Bal ve pekmez hele hele pekmez eski zamanlar da enerji yapan bir besin olduğu olduğu için çok tüketilirdi ancak o zamanlara göre şimdilik kalori yakma oranımız çok düşük. Ofis çalışanı veya ev hanım olarak düşünürseniz kendinizi harcayacağınız kalori pekmez ve bal tüketiminden sonra iki katına çıkmaktadır. Bunun dışında özellikle son dönem de domuz gribi başta olmak üzere birçok grip türünden korunmak için bol miktarlarda tükettiğimiz bal, pekmez gibi besinlerin kalori miktarı yüksektir. Tüketim miktarı arttıkça vücuda alınan kalori miktarı da artacaktır. Bu yüzden bu tür besinleri tüketirken miktarına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Güne kahvaltısız başlamakta kışın yapılan en büyük hatalardandır. Güne enerjisiz başlayan vücut direncini yitirir ve daha çok açlık hisseder. Buda dengesiz beslenmeye yol açar ve beraberinde fazla kiloları getirir. Güne sağlam bir kahvaltı ile başlamak metabolizmanızı iyi çalışır duruma getirmek için son derece önemlidir. Kahvaltı ile güne başlamak sizin hem direncinizi koruyacak hem kilo kontrolünde siz yardımcı olacak hem de metabolizma hızınızın yavaşlamasını engelleyecektir.

Su tüketimi de kışın azalır. Nedeni soğuk havalarda kimsenin canı su içmek istemez ancak en büyük tehlikelerden biri de budur. Vücudumuz büyük bir kısmı sudan oluşmaktadır. Ayrıca tükettiğimiz her besin öğütülüp eritilmesinden dışarı atılmasına kadar suya ihtiyaç duyar. Beslenmeden günlerce yaşayabiliriz ancak susuz hayatta kalmamız imkansızdır. Su vücudumuzdaki bütün metabolik reaksiyonların temel direğidir. Kışın su kaybımız daha az olduğu için susama hissimiz azalır, ancak su ihtiyacımızı yine de karşılamamız gerekmektedir. Kışın metabolizmanızı çalıştırmak için susamasanız bile günde 2-2,5 ( 10-14 bardak) litre su tüketilmesi gerekmektedir.

Yine kış mevsiminde çay tüketimi artar ancak siyah çay sizi pek fazla sağlıklı beslenmeye yöneltmez. Çay tercihinizi kuşburnu ve rezeneden yana kullanabilirsiniz. Bu sayede soğuk havaların vazgeçilmez içeceği olan çay konusunda da güzel bir seçim yapmış olursunuz. Sıcak içecek olarak genellikle kafein- tein içeriği yüksek olan çay- kahve tercih edilmektedir. Bu konuda bizim önerimiz bitki çaylarını tercih edilmesidir. Kuşburnu çayı C vitamini içerdiği için, rezene çayı gaz sorunlarına iyi geldiği için tercih edilebilir.

A ve C vitaminleri kışın en çok alınması gereken vitaminlerdendir. Meyve ve sebzelerde bol bol bulabileceğimiz bu vitamin grupları kışın sağlıklı olmamızı sağlar ve kilo almamızı engeller. Narenciye ( portakal, mandalina, greyfurt ) , havuç, kivi, lahanagiller ( karnabahar, lahana, brokoli, Brüksel lahanası ) , yeşil yapraklı sebzeler (maydanoz, tere, ıspanak ) A ve C vitamininden zengin besinlerdir. Gerek günlerin kısalması gerekse havaların soğuması ile birlikte fiziksel aktiviteler azalmaktadır. Lifli besinlerin tüketiminin de azalması sonucu kabızlık sorunu kendini göstermektedir. Bu nedenle kış mevsiminin vazgeçilmez yiyeceklerinden kuru baklagillerin, kepekli tahılların (esmer ekmek, bulgur, kepekli makarna / pirinç / erişte / un) ve özellikle C vitamininden zengin sebze ve meyvelerin tüketimine ağırlık verilmelidir.

Kışın hastalıklardan korunma ve kilo kontrolü için bu önerilere kesinlikle dikkat edin. Öğün atlamayın ve az ama sık beslenmeye önem gösterin. Soğuk algınlığı, grip gibi pek çok hastalığa yakalanmamak içi bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekmektedir. Her gün mutlaka sebze ve meyve tüketin. Gece atıştırmaktan uzak durun ve bunun yerine bir iki adet meyve, 8-10 adet fındık veya 2-3 ceviz içi akşam yemeğinden sonra yapılabilecek en iyi sağlıklı beslenme önerisidir.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir