Hatalı Beslenme ve Az Hareket Selülit Nedeni

Hatalı beslenme ve az hareket selülit nedeni


Hatalı beslenme ve az hareket başta olmak üzere pek çok faktörle oluşan selülitin tedavisi bazen oldukça güçtür. Erkeklerde daha çok göbek altı ve cinsel organ arasında görülürken, kadınlarda ise, kalça bölgesi, karın civarı hatta kolların üst bölümlerinde bile görülebilir.

Kadınların korkulu rüyası olan selülitin iyileştirilmesinde ananas, papaya, enginar ve zencefil haplarının kullanılması önerilir. Bu tarz hapları diyet, beslenme ve spor kurallarına da uyarak kullanmak gerekir. Piyasada satılan selülit haplarını bu kurallara uymadan tek başına kullanmak faydalı olmaz. Hiçbir çay veya baharat tek başına selüliti yok etmez. Ancak yeşil çay, biberiye çayı, rezene çayı, zencefil, mısır püskülü, maydanoz, zerdeçal, mercanköşk ve kereviz saplarının selülit için kullanılması önerilir.

Günde en az 2-2,5 litre oda sıcaklığında su içmek gerekir. Kahve, asitli içecekler, fazla miktarda doğum kontrolü hapı, şarküteri ürünleri, beyaz un, beyaz şeker, alkollü içecekler ve kırmızı et gibi gıdaları tüketmekten kaçınmak gerekir. Daha çok yeşil yapraklı sebzeler, az yağlı gıdalar, bol bitki çayı, posalı lif oranı yüksek gıdalar, bol taze meyve ve sebze tüketilmelidir.

Selülit İçin Bitkisel Kür

•Yarım tatlı kaşığı susam yağı, yarım kahve kaşığı portakal yağı, 4-5 damla biberiye yağı ve 10 damla kekik yağı karıştırılır. Daha sonra bu karışım hafifçe ısıtılır. Vücut ısısına yakın olan karışımın, selülit olan bölgeye sürülmesi önerilir.

• Karışım tene iyice yedirildikten sonra hafifçe cildi kızartacak kadar ham ipek keseyle veya kabak lifi gibi bir keseyle sertçe bastırarak 10-15 dakika masaj yapılır. Yağlanmış bölge daha sonra mutfak streçiyle sarılıp, ter atmak için egzersiz yapılır.En az 20 dakika aktif ve terletici hareket yaptıktan sonra banyoda iyice ovularak yıkanır. Bu işlemin en az 3 hafta boyunca günde 1 kez yapılması tavsiye edilir.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir