Havalar soğuyor gribe dikkat!Havalar soğuyor gribe dikkat!
16 Ekim 2010 tarihinde eklendi, 1.035 kez okundu.

Sıcak günlerin bitmesiyle birlikte, bir gün rüzgarlı bir gün soğukhavalarda hastalanmamak için biraz dikkatli olmalıyız. Güçlü birbağışıklık sistemi bizi pek çok hatalığa karşı koruyabilmekte fakatbizimde bazı önlemler almamız gerekiyor. Kişilerle tokalaştığınız daservise otobüse bindiğinizde muhtemel hasta olan kişilerden gripvirüslerini almanız mümkün.Memorial Ataşehir Hastanesi GöğüsHastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. İlkay Keskinel, sizi günlerce yatağadüşürebilecek grip ve korunma yolları konusunda bilgi verdi.

Grip, bir virüs hastalığı olduğundan antibiyotik tedavisi etkili olmamaktadır. Mevsim değişikliğine bağlı olarak aynı gün içerisinde sıcak ve soğukhavayı birlikte hissedebilmekteyiz. Bu tür hava değişimleri gribeyakalanma riskinizi artıran en önemli nedenlerden biridir. Grip,çoğunlukla sonbahar ve kış aylarında görülen, hastalığı taşıyankişilerin öksürmesi ya da hapşırması ile havaya yayılan damlacıklarlave doğrudan temasla bulaşan bir hastalıktır. Kuluçka dönemi, 1-4 günarasındadır. Belirtilerin başlamasından önceki 24 saat ve sonraki beşgün kişinin bulaştırıcılığı devam eder.

Gribin belirtileri arasında ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı,hapşırık, öksürük, baş ağrısı, kaslarda ve eklemlerde ağrı vehalsizlik sayılabilir. Genellikle 1-2 hafta içinde iyileşme görülür.Ancak yaşlılarda, diyabetlilerde, altta yatan böbreğe, kalbe ya dasolunum sistemine ait kronik hastalığı olan kişilerde daha ağırseyredebilir. Bunun yanında zatürre gibi hastalıklara da zeminhazırlayabilir. Grip, bir virüs hastalığı olduğundan antibiyotiktedavisine yanıt vermez. Hastalara bol sıvı almaları, yatak istirahative belirtilere yönelik ilaçlar önerilir. Virüse yönelik ilaçlar erkendönemde faydalı olmaktadır

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git