Diyetisyenden “Hayırlı Ramazanlar”

21

Yeni yazarlarımızdan Gizem Nur Savacı ramazanda dengeli beslenme ve dikkat edilmesi gereken hususları sizlerle paylaşıyor.

Herkese hayırlı ramazanlar. Malumunuz bu sene kış mevsiminin tam olarak gelememesi ve erken bastıran yaz sıcaklarının yaşandığı şu günlerde, Ramazan ayında dengeli ve sağlıklı beslenmek daha fazla önem kazandı.
Oruç tutarken sıcak ve susuzlukla baş etmek isteyen kişilerin yedikleri kadar yemedikleri de çok önem kazandı. Değişen beslenme düzeni , egzersiz seviyesinin ve dozunun azalması , sahur ve iftarda tüketilebilecek ağır yemekler Ramazan’da kilo alımına yol açmasın !!
Ramazan’ın bahar – yaz aylarına denk gelmesi besin seçimi anlamında yaz aylarına göre bize biraz daha fazla çeşit sağlasa da beyaz etin ve sebzelerin ağırlıkta olduğu bir tabak sizi iftarda yormayarak; sahurdan sonra tokluğunuzu daha uzun süre muhafaza etmenizi sağlayacaktır.
Ramazan sürecinde uzun açlık süreleri iftar saatinin yaklaşması ile kan şekerinin düşmesine bu durum da iftarda bir an önce yemek yeme arzusuna sebep olur. Ancak mideye uzun süre besin girmemesi hazımsızlık şişkinlik gibi mide problemlerine sebep olduğu gibi ; tansiyon yükselmesine ve ani kan şekeri yükselmesinin devamında kan şekeri düşmesine sebep olmaktadır. Bu durum ise tatlı yeme isteğini arttırmaktadır.
RAMAZAN’IN ALTINI SU!!
Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcakları bu Ramazan döneminde su tüketimini daha da bir önemli hale getiriyor. Günlük su ihtiyacımız ortalama 1,5-2 litre iken, sıcak aylarda bu gereksinim 2-2,5 litrelere çıkmaktadır. Dolayısı ile suya ilave şekersiz meyve kompostoları , maden suyu , su içeriği yüksek meyveler ( tabi ki porsiyon kontrolü ile 😊 )bu dönemde özellikle beslenme programlarımıza dahil edilmelidir.
AŞIRI TUZLU , BAHARATLI VE TATLI BESİNLER SUSUZLUK HİSSETMENİZE SEBEP!!
Yağlı, tuzlu ,tatlı ve baharatlı gıdalar daha çok susuzluk hissetmenize ve gün boyu su tüketemediğiniz için de yüksek tansiyon ve ödem gibi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmanıza neden olur. Turşu, salamura, tuzlanmış kuruyemişler, pastırma ve sucuk gibi şarküteri ürünleri ve hamur işlerinden kaçının. İftar sonrası hamur tatlıları, kurabiyeler ve börekler gibi karbonhidrat yönünden zengin gıdalar hem daha çabuk acıkmanıza hem de kilo alımına sebep olmaktadır. Bu besinler aynı zamanda sindirim sistemi rahatsızlıklarını da bu süreçte beraberinde getirecektir.
PİŞİRME YÖNTEMİNİZ MİDE KRAMPLARI YAŞATMASIN!!
Bu dönemde seçtiğiniz besinler kadar besinlerin pişirilme yöntemlerine de dikkat etmekte fayda olacaktır. Çok yağlı ve kızartma usulü pişirilmiş yiyecekler yerine ızgara, fırında, haşlama veya buğulama yöntemleri ile pişirilmiş yiyecekleri tercih etmek sizi mide krampları, reflü, mide yanması ve hazımsızlıktan koruyacaktır.
RAMAZAN PİDESİNİN AZI KARAR ÇOĞU ZARAR !!
Bir Ramazan klasiği RAMAZAN PİDESİ 😊. Hele ki çıtır çıtır fırından yeni çıkmış şekli eminim ki pek çoğumuzun vazgeçilmezi , pek çoğumuz için Ramazan habercisi. Fakat bizler iftarda pide yerken 1 avuç içi büyüklüğündeki pidenin ortalama 50-70 kalori olduğunu bunun da ortalama 1 dilim ekmeğe eşdeğer olduğunu unutulmamalıdır. Sahurda ise tam buğday veya tam tahıllı veya çavdar ekmeği tercih edilmelidir. Bu sayede gün boyunca tok kalma süresi uzamış olacaktır.

KABIZLIK İÇİN LİF !!
Ramazanda uzun süre açlık, kabızlık sorununun artmasına da sebep olabilmektedir. Bu nedenle bol lifli ve posalı yiyeceklerin ağırlıklı tercih edilmesinde fayda vardır. Ekmek ürünlerinin kepekli veya tam taneli olanlarından yana tercih yapmak, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı veya kuru baklagillerin tercih edilmesi, sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilmesi bu dönemde yaşanabilecek kabızlık sorununu önleyecektir. Kabızlık sorunu yaşamamak için yeterli su tüketimi de son derece önemlidir.
İftarda hızlı ve fazla besin tüketmek , sonrasında hareketsiz olmak, sahura kalkmamak ramazan ayı sonunda kilo artışını ve bazı sağlık problemlerini birlikte getirmektedir. Öncelikle gün içerisinde iftara kadar olan süreyi sağlıklı, enerjik şekilde geçirmek için sahurda doğru tercihler yapılması önemlidir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here