ince-bir-bel-icin-8-onemli-kural

İnce bir bel için 8 önemli kural


Sitemiz diyetisyenlerinden Tuğçe Altan Bahçe, ince bir bele sahip olmak için yapılması gereken en önemli kuralları okuyucularıyla paylaştı.

Bel bölgesinden kilo fazlalığınız varsa bu sorunu yaratan birkaç neden vardır. Beslenme alışkanlıklarınız da fazla karbonhidrat içeren besinler yer alıyordur, sindirim sorunu ( hazımsızlık) nedeni ile bel çevrenizde artış oluyordur sağlık riskleriniz arasında insülin direnci –reaktif hipoglisemi –diyabet olma olasılığınız yüksektir ve hareketsiz bir yaşantınız vardır. Bel çevrenizdeki kilo artışı ve kalınlaşmayı azaltmak için aşağıdaki beslenme kurallarını uygulayın.

  1. Ana öğünlerinizde posa oranı yüksek kuru baklagil çeşitlerini (mercimek, nohut, barbunya… gibi)  1 dilim ekmek yerine 4 yemek kaşığı tüketin.
  2. Tükettiğiniz içecek çeşitlerinden çay –kahve yerine gün içinde farklı çeşitte olan 4 fincan bitki çayı ( yeşil çay, mate çayı , kuşburnu, rezene …gibi) tüketin.
  3. Sindirim sorunu yaşamamak için kahvaltılarınızda 4 adet kuru kayısı ve 2 adet kuru inciri 1 gün önce suda bekletip tüketin.
  4. Alışveriş listesi yaparken süt grubu besinlerin mutlaka olmasını sağlayın. Günde 2 su bardağı tüketeceğiniz süt, yoğurt ve probiyotik yoğurt vücut yağ miktarınızın azalmasını ve bel çevrenizin incelmesini sağlar.
  5. Yemeklerinizde tükettiğiniz yağ miktarını azaltın. Etli sebze yemeklerine yağ eklemeyin, bol domates ekleyerek ile yağ miktarını dengeleyebilirsiniz. Zeytinyağlı sebze yemeklerine bir kiloya 3 yemek kaşığı zeytinyağı eklemeniz yeterlidir.
  6. Tükettiğiniz su miktarını artırın. Kan dolaşımını artırmak ve bağışıklığı güçlendirmek için içtiğiniz suyun içine limon dilimi veya limon suyu ekleyin.
  7. Ara öğünlerinizde tokluk hissinizi artırmak ve kan şekerini dengelemek için tam tahıl grubu besinlerle birlikte protein içeren besinleri tercih edin.( Ör. 2 adet çavdarlı wasa + 2 yemek kaşığı az yağlı krem peynir, 1 su bardağı ayran + 1 adet meyve… gibi
  8. Haftalık egzersiz programınıza uygun beslenmeye çalışın.Aç karnına veya yemekten hemen sonra egzersiz yapmayın. Bel çevrenizin   incelmesini sağlayan egzersizleri haftada en az 2 defa uygulayın.

DİĞER HABERLER

Tuğçe Altan Bahçe

Tuğçe Altan Bahçe

Beslenme ve Diyet Uzmanı

One Comment

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir