İnek Sütü İnekler İçindir!

İnek Sütü inekler için!


Yıllardır bilinen beslenme kurallarını alt üst eden bir teoriyle karşımıza çıkan bir çift var bu haberde. Beslenme ve fitness uzmanı olan Karen ve Tony Hill çifti, inek sütünü insan vücuduna ağır geldiğini söylüyorlar ve diyetlerinde süt ürünlerini tamamen ortadan kaldırıyorlar. Eşi ile beraber beslenme ve fitness konusunda uzman olan çift tabuları yıkacak gibi gözüküyor.

Karen ve Tony Hill 20 yıldır Amerika’da bütünsel beslenme ve fitness alanında çalışan uzman bir çift. Bir taraftan Burn adını verdikleri merkezlerinde müşterilerine özel fitness ve sağlıklı beslenme programı sunuyorlardı diğer yandan eğitmenleri ve sağlık uzmanlarını eğitiyorlardı. Ailevi nedenlerden Türkiye’ye döndüler. Döndüler ve bize bugüne kadar diyetler hakkında bildiğimiz pek çok şeyin tersini söylüyorlar.

ŞAŞIRTAN ÖNERİLER
DİYETİSYENLERE İNANMIYORUZ: Vücudumuz çok komplike bir makine. Bu makine sadece kalori girişi ve kalori çıkışıyla çalışmıyor. Beslenmeyi bir hayat şekline dönüştürmek şart. Biz kişiye uygun beslenme programını sekiz haftada oturturuz. Sonra da kendisiyle bir daha görüşmek istemeyiz. Eğer görüşürsek başarılı olamamışız demektir.

ALTIN KURAL GERÇEK GIDA: Yemek yerken tabağınıza bakacaksınız. Doğada tabağınızdaki haliyle bulunmayan her şeyi tabağınızdan çıkaracaksınız. Ekmek ağacı var mı? Yok. O zaman ekmek yemeyeceğiz. Tarlada makarna da yetişmiyor ama pirinç yetişiyor. Patates, mercimek doğal. Gerçek gıda almaya dikkat edin. Nedir gerçek gıda? Mevsiminde yenendir. İşlenmemiştir, çabuk bozulur, doğal bir tadı vardır, paketlenmemiştir.

AKŞAM YEMEĞİNDE PROTEİNİ UNUTMAYIN: Karbonhidrat enerji için gerekli. Bu yüzden sabah ya da akşam yemeğinde yenmeli. Akşam yemeğinden sonra dansa gitmeyecekseniz karbonhidrat almayın. Saat 18.00’den sonra yenen yemeklerde bize protein gerekli. Çünkü uykuda hücreler yenilenirken, vücut proteine ihtiyaç duyar. Bu arada vücudun kendini onarması için gerekli uykunun saat 20.00-24.00 arasında olduğunu da unutmayın. O yüzden biz ailece saat 22.00’de yatar, sabah 05.30’da kalkarız.

VİTAMİNLER PAHALI BİR ÇİŞ YAPMANIZI SAĞLAR: Biz vitaminlerden yana değiliz. Nihayetinde hap. Ve kolay erimiyor. Bir faydasını da görmüyorum, sarı, kokulu, pahalı bir çiş yapmanızı sağlıyorlar o kadar. Elma sirkesine ne dersiniz? Çok eski ama hala işe yarayan bir formül. Bütün vücut sisteminizi düzenler. Biraz su, limon ve saf balla birlikte her sabah tüketin.

SÜT MAMÜLLERİNİ YASAKLIYORUZ: Bizden danışmanlık almaya gelenlere ilk iki hafta mutlaka süt ve mamüllerini yasaklarız. Sonrasında da minumum tüketmelerini öneririm. Çünkü son araştırmalara göre maalesef inek sütü insan vücuduna ağır geliyor. İnek sütü inek hayvanı için vardır. İnek cüssesiyle insan vücudu bir mi? İnek sütündeki kalsiyumun kemiklerimiz tarafından emilmesi maalesef mümkün değil. Bize gerekli kalsiyum topraktan ve yeşilliklerden gelir. Çim suyu sıkıp içenler çok doğru bir şey yapıyor. İnsan vücudu için en güzel kalsiyum bütün baklagiller ve bütün koyu yeşilliklerde, en çok da çiğ kuruyemişlerde özellikle de susamda var. Diyelim ki kalsiyumu aldınız ama önemli olan bunu kemiklerde tutabilmek. Bu da doğru spor programıyla olur. Spor yaparsanız kasların etrafındaki kalsiyumu korursunuz, kemikleriniz de erimez.

İÇTEN DIŞA BAKIYORUZ: Bizim fitness’a bakış açımız farklı. Türkiye’deki insanlar dış görünüme önem veriyor. Biz önce içi onarıyoruz sonra dışı. Önce doğru gıdalar vererek kaslarınızın içine hayat koyarız. Bu hayat sayesinde de spor yapabilirsiniz. Türkiye’deki sporsalonları şınav çekemeyen insanlarla dolu. Neden? Çünkü sürekli yanlış diyet yaptıkları için kaslarının içi boşalmış. Basit bir formül vereceğiz. 400 gram kas=600 kalori, 400 gram yağ=3500 kalori. Hangisi daha çabuk gider? Tabii ki kas. Çünkü yağ vücudun hayatta kalma mekanizması. Önce kası gönderir ki, yağ sayesinde yaşamaya devam etsin. Bu yüzden hızlı kilo vermek marifet değil.

TATLI KRİZİ SORUNU: Beynimiz dört bölümden oluşan bir kompartıman. Burası aynı zamanda bir tatmin merkezi. Ne zaman tatlı krizine gireriz? 1- Susuz kaldığımızda 2- Cinsel tatminsizlik yaşadığımızda 3- Vücutta hormonal bir dengesizlik olduğunda 4- Aç kaldığımızda. Tatlı krizimizi önlemek istiyorsak bu dört şeyden mahrum kalmayacağız.

ÇOCUK BESLENMESİ: Bu konuda bütün sorumluluk anne-babalarda. Diyabet arttıysa, hepimizin acelesi var diye arttı. Çocuklara hızlı ve çabuk yemek yedirmeye bir son vermeliyiz. Yemek diye yedirdiğiniz şeyde adını bile telaffuz edemediğiniz bir madde varsa, koyun kenara. Ve unutmayın o paketlere yazılmayan 30 bin değişik katkı maddesi var.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir