İnsülin direnciniz zayıflarken azalırİnsülin direnciniz zayıflarken azalır
21 Haziran 2012 tarihinde eklendi, 1.475 kez okundu.

Diyabete sebep olan vede kalp hastalıklarına neden olup ciddi riski yaratan insülin direnci, fazla kilonun da nedenlerinden biri. İnsülin direnciniz kırılmadan kilo vermek neredeyse imkansız diyebiliriz. İnsülin direnciniz zayıflarken azalır, bundan kaçma şansınız yoktur. Bu nedenle insülin direncinizi dengede tutmanın yollarını öğrenmelisiniz.


İnsülin pankreastan salgılanan, şeker metabolizmasını düzenleyen bir hormondur. İnsülin bu düzenlemeyi yaparken insülin reseptörü adı verilen bir yapıya bağlanıyor ve aktive oluyor. Bu reseptör çeşitli nedenlerle insülinin bağlanmasına izin vermezse insülin kanda yeterli miktarda olduğu halde görev yapmıyormuş izlenimi veriyor.

İnsülin direnci diyabetin yanı sıra kalp hastalıklarına da neden oluyor. Bu hastalıkların bir arada bulunması ise metabolik sendrom olarak adlandırılıyor. Dr. Dileklen, metabolik sendromda ortaya çıkan tabloyu şöyle özetliyor:

1. İnsülin direnci,
2. Kan insülin yüksekliği,
3. Şişmanlık,
4. Hipertansiyon,
5. Kolesterol yüksekliği,
6. Koroner damarlarda tıkanıklık gibi çok ciddi problemler birlikte bulunmaktadır.

HASTALIĞIN FARKINDA DEĞİLİZ
“Ülkemizde de bu konu ile ilgili Metsar adı altında bir çalışma sonuçlanmıştır. Bu çalışmada 4000 kişi üzerinde araştırma yapılmış ve metabolik sendrom oranı yüzde 33 olarak saptanmıştır. Bu çalışmalarda asıl önemli olan nokta metabolik sendrom hastalığı olanların birçoğunun hastalığının farkında olmamasıdır. Bu çalışmadaki ilginç verilerden bazıları şöyledir:
1. Türk toplumunun yüzde 31.3’ ü sigara kullanmaktadır.
2. Toplumdaki 20 yaş üstü kişilerden yüzde 27.6’ sının şekeri yüksek olmasına rağmen kişiler farkında değildir. Bu kişiler direk olarak diyabet riski altındalar ve bunların insülin direnci tedavisi almaları gereklidir.
3. Türk kadınlarının yüzde 54.8’ i şişman olduğu için kalp krizi geçirme ve diyabet hastası olma riski yüksektir.”

Kaynak:  NTVMSNBC

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git