Kabak hastalıklarla savaşıyorKabak hastalıklarla savaşıyor
6 Kasım 2012 tarihinde eklendi, 1.430 kez okundu.

Hızla değişen hava sıcaklıkları beraberinden hastalıklar getirecek bunu hepimiz biliyoruz. Önlem almak için ilaçlara bel bağlamak her zaman doğru değil. Pazardan veya manavdan çok ucuza alabileceğim kabak bizi hastalıklardan koruyabilir.


Diyetisyen Özlem Sert Aydın kabak hakkında Milliyet’e yazdığı bir haberinde bu sebzenin faydalarından bahsediyor. Çoğumuzun sevmeyebileceği ancak farklı tariflerle harkulade bir menü haline gelebilecek kabak ve faydaları.

*Ortalama 100g kabak içerisinde 250mg potasyum bulunur, kalp sağlığı açısından oldukça faydalıdır, tansiyonu dengeler.

*B vitamini içeriği zengindir, enerji metabolizmasında ve sinir sistemini onarmada etkilidir.

*Lif içeriği yüksektir, tokluk hissini artırır.

*Klorofil içermesiyle ödem atımını hızlandırır.

*Bir tür lif kaynağı olan lignin içeriği yüksektir, yapılan çalışmalar özellikle ligninden zengin besinlerin kanser oluşumunu önleyebileceği yönünde.

*Pektinin kalp damar sağlığı üzerinde pozitif etkileri bulunmaktadır ve kabak peptin içeren ender besinler arasındadır.Diyetisyen Özlem Sert Aydın

*Fitosterol birçok bitkide bulunan bir maddedir ve özellikle bağışıklık sistemini güçlendirici, damar sertliği ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Kabak içeriğindeki fitosterol miktarı da diğer sebzelere göre yüksek miktardadır.

*A,C vitamini, magnezyum, folat, potasyum, mangan vitaminlerini bir arada içermesi kalp damar sağlığını koruması açısından yine önemli bir sebze konumuna getiriyor. Vücuttaki homosistein seviyesini düşürmesiyle kalp krizinden dahi koruyabilmekte.

*Kabak içeriğindeki bakır minerali ve antioksidanlar nedeniyle artritli hastalarda pozitif etkileri olabilmektedir. Özellikle enflamasyonu azaltıcı etkisinden dolayı ağrıları azaltıcı etkisi olduğu çalışmalarca desteklenmekte.

Diyetisyen Özlem Sert Aydın
www.ozlemsert.com

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git