Kadınlar İçin 10 Test

Kadınlar için 10 test


Hastalıktan değil, geç kalmaktan korkmalısınız. Çünkü günümüzde kolesterol ölçümünden mamografiye, osteoporoz taramasından pap smear’e kadar pek çok tanı yöntemi, hastalıkları çok erken dönemde saptayabiliyor.

Bu sayede de bir yandan ölümcül olabilen hastalıklar çok daha kolay bir şekilde tedavi edilebilirken, diğer yandan da çoğunun ortaya çıkmaları önlenebiliyor. İşte bu yüzden her kadın hiçbir yakınması olmasa bile, 20 yaşından itibaren düzenli olarak rutin testlerini yaptırmalı. Ancak bu noktada aklımıza şu soru takılıyor: “Hangi testi, ne zaman ve hangi sıklıkta yaptırmalıyım?” İşte yanıtı…

Mamografi
Kadınlarda kansere bağlı ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alan meme kanserinin erken teşhisinde en önemli görüntüleme yönteN olan mamografi hayat kurtarıyor. Bu tanı yöntemi ile meme kanseri henüz birkaç milimetre çapındayken tespit edilebiliyor. Bu sayede de hastalık çok erken evredİŞtedavi edilebiliyor.Risk faktörleri neler? İlerleyen yaş, genetik faktörler,erken yaşta âdet görmek, geç yasta menopoza girmek,  özellikle menopoz sonrası kilo alımı, sebzeden fakir D yağdan zengin beslenme tarzını benimsemek, ilk ^  doğumu 30 yaşın üzerinde yapmak, uzun sürelistrojen tedavisi görmek, sigara tüketmek ve düzenli alkol almak meme kanserinin risk faktörleri olarak sıralanıyor.

Nasıl uygulanıyor? ‘Mamografide düşük dozda X ışını kullanılıyor. İnceleme için meme X ışınına duyarlı bir levha üzerine yerleştirilerek sıkıştfğilıyor. Ardından bu bölgeye düşük dozda radyasyon verilerek, her iki memenin iç yapısının görüntüler&filmde oluşturuluyor. Elde edilen g)ŞMfrıtüler de uzmanlar tarafından incelenerek meme yapısında bir anormallik olup olmadığı tespit ediliyor.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir