Kahvaltının Önemi Büyük

Kahvaltının önemi büyük


Yaşam koşulları ve iş temposu bir çoğumuzu güne daha hızlı başlamak için bazı şeylerden uzaklaştırıyor. Beslenmemize verdiği en büyük zarar ise kahvaltı alışkanlığımızı yok etmesi. Kahvaltısız bir gün sizi hem yorar hemde kilo almanıza sebep olur.


Formda kalmak aç kalmak değildir bu yüzden kahvaltının önemi büyük hemde çok. Ana öğünlerinizde mutlaka gerekli besin değerlerini almalısınız. Özellikle kahvaltıyı, günün en önemli öğününü atlamamalısınız…

 

Kilo Aldırır

Kahvaltı yapmadan güne başlamanız kilo almanıza zemin hazırlayacaktır. Zamanınız yok diye çoğunlukla bu öğünü atlarsınız ama ne kadar az zamanınız olsa da bir şeyler yemeden geçiştirmemelisiniz. Uyandıktan en geç 1 saate kadar kahvaltınızı yaparsanız metabolizmanız daha iyi çalışacaktır.

Sağlığınız İçin

Kahvaltının zihinsel ve fiziksel performans üzerinde önemli oranda etkisi vardır ve bu öğünü atlama kalp hastalıklarına yol açabilir.

Karbonhidrat

Kahvaltınızda mutlaka karbonhidrat almalısınız, ekmek ya da yulaf gibi besinlerle bunu yapabilirsiniz. Kahvaltıda alacağınız karbonhidrat, diğer öğünlerde alacağınızdan miktar olarak daha fazla olabilir. Sebze ve meyveye de önem vermelisiniz ki enerji ihtiyacınızı karşılayacak glikoz daha rahat salgılanabilsin.

Yağ

Günlük aldığınız besin değerlerinin içinde yağın oranı %20-30 arasında olmalıdır. Yağsız bir beslenme hormon dengesini bozmakta ve karbonhidrata olan isteği arttırmaktadır.

Mutlaka kahvaltı!

Vücudunuzun hem sağlıklı hem de formda kalmasını istiyorsanız mutlaka kahvaltınızı yapın. Gerekli besin değerlerini aldığınızda kendinizi çok daha dinç hissederek güne başlayacaksınız.

Kaynak: formumdayim.com

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir