Kalbi koruyan gıdalar

Kalbi koruyan gıdalar


Antioksidan içeren meyve ve sebzeler kalbi koruyor. İsveçli bilim adamları son yapılan araştırmada bu sonuca vardı. Araştırma da yaşları 49-83 arasındaki 30 bin kadının beslenme alışkanlıkları incelendi.

Sebze ve meyvelerden alınana Antioksidan sayesinde kalp krizi riskini 4/1 dörtte bir azalttığı ortaya çıktı.

Uzmanlara göre tek tip meyve tüketmek yerine bir çok meyve tüketmeyi öneriyor. Yani sadece elma, erik ve üzüm gibi meyveleri değil, hepsinden az az tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Çok sebze ve meyve tüketen kadınların daha az donmuş yağ tüketme ihtiyacı hissettikleri ortaya çıktı.

Günde 7 porsiyon meyve ve sebze tüketen kadınların 10 yıl içinde kalp krizi geçirme risklerinin yüzde 30 oranında azaldığı ortaya çıktı.

Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi tavsiye ediliyor. Meyve ve sebzelerde bulunan antioksidan sayesinde kanser ve kalp hastalıklarının temizlendiği ortaya çıktı.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir