Kalbini Seven Sabah Spor Yapmasın

Kalbini seven sabah spor yapmasın


Sporla zayıflamak isteyen yada spor denince akla sadece sağlık kavramı gelen bilinçsiz bir toplumuz. Elbette spor sağlıklı bir hayat için şart ama herşeyin kuralları olduğu gibi spor yapmanında kuralları ve saatleri var. Kalp sağlığı alanında uzman olan doktorlar kalbini seven sabah spor yapmasın diyor.

Her yaşta spor yapılır ancak spora ayırılan zaman ve süre çok önemlidir. Her gün 30 dakika tempolu yürüyüş en iyi spor şeklidir. Hangi spor eğitmenine sorarsanız sorun koşu bandı üzerinde yada esnek zeminde koşmak gerekeceğini söyler. Bunlar dışında toprak zeminde idealdir anca normal zeminde yani yol kenarları, beton ve asfaltta koşu yapmak diz kapaklarındaki sıvıyı azaltır ve diz ağrılarına neden olur.

Uzmanlara göre kesinlikle aç karınla ve öğleden sonra spor yapılması gerekiyor. Aksi takdirde yaşınız ne olursa olsun kalp krizi yaşayabilirsiniz uyarını var. Sabah yapılan spor kanda pıhtılaşmayı engeller, kan çabuk sulanır ve tansiyon artar. Buda kalp için tehlikeli birsağlık durumudur.

En iyi spor saati 15-16 saatleridirve kesinlikle aç karınla spor yapılmalıdır. Her yaş grubu bu saatlerde spor yapabilir, özellikle 45 yaş üstü kişiler için en ideal koşullar bunlardır. Her yaş yürüyüş ve yüzme sporları yapabilir. Bunlar dışında yer alan spor dallarını uygulamadan önce 45 yaş üstü kişilerin doktorlarına danışmaları gerekmekte. Aksi taktirde kalp krizi yaşanabilir.

Spor için en önemli diğer bir nokta da hava şartları. Aşırı sıcak ve soğuk havalarda koşmak yada yürümek akçiğerlerde sağlık problemleri doğurabiliyor. Bu konuda da her yaş grubunun dikkatli olması öneriliyor.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

3 Comments

 1. Avatar
  Koo
  17 Kasım 2015

  Yazınızı çok yanıltıcı buldum. Evet 45 yaş için spor tehlikelidir hatta herkes spora başlamadan doktora danışmalıdır. Ancak en iyi saat şudur, kesinlikle aç karnına yapılmalı diye herkese aynı tavsiyeyi veremezsiniz. Metebolizmaya, günlük aktiviteye yani kişiye göre değişen şeyler bunlar.

  Cevapla
 2. Avatar
  kerem parlakgumus
  22 Ocak 2013

  yahu baska bir internet siteside sabah spor yapmanin en faydali oldugunu soyluyor. ben 25 yasinda bir erkegim, ve gunun hangi vaktinde ne sporu yapacagimi anlayamadim cunku her kafadan bir ses cikiyor. Benim icin uygun olan onerinizi alabilirsem cok mutlu olurum, simdiden ilginiz icin tesekkur ederim

  Cevapla
  • Avatar
   22 Ocak 2013

   Kerem Bey Merhaba;

   Özellikle 45 yaş üstü kişiler için sabah sporu tehlikelidir. Spor birden çok bölüme ayrılır, yürüyüşte bir spordur aslında ama farklı yaş kitlelerine önerilir. Bu nedenle spor konusunda öneri almak istiyorsanız profesyonel bir spor eğitmenine başvurmanızda fayda var. Sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır.

   Cevapla

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir