Kasım ayı sebzelerinden faydalanınKasım ayı sebzelerinden faydalanın
4 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 1.382 kez okundu.

Sitemiz diyetisyenlerinden Melis Baban Sevim, kışa girerken bolca yenmesi gereken sebzeleri ve faydalarını ayrıntılı bir şekilde ele alıyor. Sebze ve meyveleri mevsiminde bolca tüketmekte fayda var.

Lahana: C, K vitamini ve lif açısından zengin bir sebzedir. İçerdiği fitokimyasallar ile muazzam bir antioksidandır. Vücuttaki detoksifikasyon mekanizmalarını aktive etmektedir. Kanser ve türlerine özellikle göğüs kanserine karşı koruyucudur. Kırmızı lahananın içerdiği antosiyaninlerin anti-inflamatuar etkileri vardır ve kalp sağlığının korunmasında faydalıdır.

Kereviz: Kereviz maydanozgiller ailesinden gelir. Kolesterol ve kan basıncını düşürür, kas spazmlarında etkilidir, artrit, gut ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir. Sakinleştirici, idrar söktürücü ve iyi bir antioksidandır bu nedenle de antikanserojen özellik gösterir. Son çalışmalar içerdiği lutein flavanoidlerinin özellikle kolon kanserine karşı koruyucu olabileceğini göstermiştir. Antibakteriyel özelliği vardır, ayrıca mide yanmalarına da iyi gelir. Kerevizin kök kısmını idrar attırıcı ve iştah açıcı olarak kullanılabilir.

Havuç: Karotenoid açısından oldukça zengin olan havuç meme kanseri, mesane, prostat, kolon vb. Pek çok kanser türüne karşı koruyucudur. Ayrıca kardiyovasküler hastalıklara yakalanma ihtimalini de azaltmaktadır. İçerdiği lutein ve zeaksantin maddeleri sayesinde göz sağlığımız için çok faydalıdır. Çiğ tüketmek yerine hafifçe pişirilmiş ve yağ ( yağda eriyen vitaminler nedeniyle) ilavesiyle tüketilmesi biyoyararlılık açısından daha faydalıdır.

Karnıbahar: C vitamini, biotin, folat ve liften zengin bir besindir. Çok kuvvetli bir antioksidandır. Dolayısıyla kansere karşı koruyucudur. Bazı çalışmalarda romatoid artrid riskini düşürdüğü görülmüştür. Ancak zengin pürin içeriği nedeni ile gut hastalarının dikkatli tüketmeleri tavsiye edilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git