Kilo verdiren besin: ıspanakKilo verdiren besin: ıspanak
22 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 2.111 kez okundu.

Sitemiz diyetisyenlerinden Şebnem Kandıralı, ıspanak ekstresinin açlığı azalttığını ve kilo kaybına neden olduğunu bir araştırma ile açıklıyor.

İsveçli araştırmacılar ıspanak ekstresinin özünün içerdiği thylakoid denilen yeşil yaprak zarlarının hedonik açlığı %95’lere, kilo kaybını da %43’lere azalttığını ortaya koymuştur.

Hedonik açlık bir çok kişinin tatlılar veya fast food gibi sağlıksız besinlere karşı duyduğu aşırı isteklilik halini tanımlayan bir terimdir. Yapılan çalışmada thylakoidlerin alınması vücutu tokluk hormonlarının üretimi için güçlendirip, hedonik açlığı bastırmaktır. Bu da daha iyi bir iştah kontrolü, daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve kilo kaybının azalması ile sonuçlanır.

3 ay boyunca 38 kadın üzerinde yapılan çalışmada her sabah katılımcılara yeşil bir içecek verilmiş. Kadınların yarısına 5 gram ıspanak ekstresi, diğer yarısına (kontrol grubu) plasebo verilmiş. Katılımcılar hangi gruba ait olduklarını bilmemektedirler. Gün içinde 3 öğünün dahil olduğu dengeli bir diyet almaları ve başka bir diyet uygulaması yapmamaları söylenmiştir.

Çalışma sonunda kontrol grubu 3.5 kg verirken, ıspanak ekstresi alan grup 5 kg vermiştir. Ispanak alan grup ayrıca 3 öğün tüketimine bağlı kalmanın daha kolay olduğunu ve açlık hissetmediklerini belirtmişlerdir.

Temel olan tokluk ve hedonik açlığın bastırılma hissinin temel enerji ihtiyaçları ile ilgilenen homeostatik açlığı bastırma duygusudur. Modern işlenmiş besinler vücutta çok çabuk yıkıldığı için bağırsak hormonları beyine tokluk sinyali gönderip, açlığı bastırma isteğine yetişememektedir. Ispanak yaprağındaki membranlar sindirim sürecini yavaşlatır, bağırsak hormonlarına zaman tanıyarak beyinle iletişime geçip tok hissetmemizi sağlarlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git