Kilo vermek için önemli sebepleriniz var

Kilo vermek için önemli sebepleriniz var


Çoğu insan dış görünüşü yüzünden fazla kilolarından şikayet eder ve kurtulmak ister. Fakat durum sadece dış görünüş olsa. Fazla kilolar pek çok hastalığı da beraberinde getirir.

Fazla kilolu insanlarda yaşanan sağlık problemleri, ideal kiloya sahip olanlara göre çok daha fazladır. Mide küçültme ameliyatı olmaya karar verenlerin çoğu nefes darlığı gibi önemli rahatsızlıklar yaşadıkları için son çare olarak ameliyat olmaya karar verirler.

Fazla kilolu insanların yaşadıkları sağlık sorunlarının başında kalp, tansiyon ve şeker hastalığı gelir. Kalp damar hastalıkları nedeniyle ölüm oranı çok daha fazladır.

Safra kesesi taşı, karaciğer yağlanması, reflü gibi mide problemleri çok sık yaşanır.

Fazla kiloları nedeniyle uyumakta zorlanırlar, nefes darlığı hatta nefes durması (apne) yaşarlar. Solunum yolu enfeksiyonu ve astım görülür.

Kanser riski fazla kilolu bireylerde çok daha fazladır.

Fazla kilolu bireylerde selülit, varis, ödem, diz ve kalçada kireçlenme, bel ağrıları sık yaşanır.

Herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle ameliyat olma ihtimali ortaya çıktığında, ameliyat ideal kiloda olan bireylere göre çok daha risklidir.

Fazla kilolu kadınlarda adet düzensizliği ve buna bağlı olarak yumurtlamada bozukluklar yaşandığı için çocuk yapma ihtimali düşüktür. Erkeklerde fazla kilo, cinsel istekte azalmaya neden olur.

Fazla kilolu bireyler çok fazla psikolojik sorunlar yaşarlar. Özgüven eksikliği, sosyal ortamlardan uzak durma, yalnızlık, depresyon gibi pek çok psikolojik sorun hayatlarını etkiler.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir