Kilo Vermek İçin Öneriler

Kilo vermek için öneriler


Kilo vermek için bir çok öneri duymuşsunuzdur ancak ne kadar doğru öneriler olduğu tartışılır. Kilo vermek için öneriler konusunda sizlere gerçekten işe yarar maddeler sunuyoruz. Bir çok uzman tarafından yazılı basın tarafından iletilen bilgileri derleyip sizlere sunuyoruz. Kilo vermek için önerilere ihtiyacınız var bunlar tam size göre.


Suyunuzu Yanınızdan Ayırmayın

Su vücudumuzda hücrelerin, dokuların ve organların sağlıklı çalışabilmesi açısından hayati bir önem taşır. Susuz kalan vücut dehidre olur ve bunun sonucunda hücreler oksijensiz kalır.

Su içmek yediğimiz besinlerin daha kolay çözünmesini sağlar ve dolayısıyla sindirime yardımcı olur. Sindirim sistemi hızlı çalışan bireyler ise diğerlerine oranla çok daha çabuk kilo verebilmektedir. Bu nedenle asla unutmayın ki su içmeden yapılan hiçbir diyet başarıya ulaşmayacaktır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız günde en az 2 litre su içmeye özen gösterin.

Porsiyonları Azaltın!

Kocaman bir tabağa koyabileceğiniz çeşit ve miktarları oldukça fazladır. Güzel bir şekilde yerleştirilmiş kızartmalar tabakta çok hoş görünse de yemek borunuzdan geçtiklerinde artık potansiyel kaloriler olarak vücudunuza giriş yapmışlar demektir. Yemek yerken daha küçük bir tabak tercih ettiğinizde psikolojik olarak doygunluk hissedersiniz ve daha az yemeye eğilirsiniz.

Zaman Gözünüzün Önünde Olsun

Yediğiniz bir bisküviyi bile bir kenara not edin. Gün sonunda listenin uzayıp gittiğini gördüğünüzde canınız sıkılacak ve aldığınız fazla kaloriler gözünüze batacak. Ertesi gün daha dikkatli bir şekilde ve öğünleri atlamadan yediğinizi fark edeceksiniz. 1 hafta geçmeden yeni düzene alışacak ve vücudunuzun da bu durumdan oldukça memnun kaldığını göreceksiniz.

Ne Yediğiniz Çok Önemli

Egzersizler ve sürekli devam eden hareketlilik durumu enerji kaybına yol açacağından protein tüketimine dikkat etmeniz gerekir. Bol miktarda protein içeren kırmızı et, meyveler ve sebzeler menünüzden asla eksik olmamalı.

Tahılların ve unlu mamullerin içerisinde bol miktarda bulunan karbonhidratın vücutta yakımı daha zordur. Bu nedenle hamur işlerinden mümkün olduğunca uzak durmanız gereklidir. Tokluk hissini artırıyor da olsa karbonhidratlar kilo vermenizi zorlaştıracaktır.

Egzersizlerinize Değişiklik Katın!

Spor salonuna gitmek işten sonra vakit bulamadığınız bir aktivite olabilir. O zaman spor salonunu evinize getirin. Piyasada satışa sunulan ve egzersizi kolaylaştıran birçok ürün mevcuttur. Zamanını kendiniz ayarlayacağınız yarım saatlik egzersizlerle vücudunuzun şekil almasını sağlayacaksınız.

Yediklerinize dikkat edin

Yağ dokusunun bir kilosunda yaklaşık olarak 9000 kcal bulunur. Bir haftada bir kilo vermek istiyorsanız, 9000 kcal’lik enerji girdisini azaltmanız gerekir. Egzersiz programınız ne kadar yoğun olursa olsun veya kalorileri ne kadar azaltırsanız azaltın, haftada yarım kilodan fazla vermeyeçalışmayın. Yine de erkeklerin günde 1400 kcal’den az, kadınların ise 1200 kcal’den az tüketmemesi gerektiğini unutmayın!

Sadece daha az değil, daha sağlıklı yemeniz de gerektiğini belirtmeliyiz. Sağlıklı yemek rejimlerdeki kilit konularından biridir.

Aerobik egzersizi

Aerobik ile yaptığınız rejimin çok daha iyi sonuç verdiğini, aerobiğin daha hızlı kilo verdirdiğini göreceksiniz. İnce ve narin bir vücuda kolaylıkla sahip olmanın ve fazla kalorileri yakmanın en iyi yolu budur.
Eğer sonsuza dek fit ve formda kalmak istiyorsanız şu iki noktayı hiç unutmayın: 1) Ne yediğinize her zaman dikkat edin 2) Mümkün olduğunca çok egzersiz yapın, özellikle de aerobiği ihmal etmeyin.

Sabahları egzersiz yapın

İnsanlar birbirinden ne kadar farklı olsa da, her ne kadar sabah ve akşam tipleri olsa da, bazı şeyler kesindir: metabolizma egzersiz sırasında hızlanır ve 12 saat boyunca da bu şekilde kalır. Sabahları egzersiz yaparsanız, gün içinde daha fazla kalori yakarsınız. Akşamları egzersiz yapmayı seçerseniz, metabolizmanız uykuya dalınca yavaşladığından, hızlanan metabolizmanızın 12 saatini kaybetmiş olacaksınız. Yine de egzersiz yapın– aktif olduğunuzda, bundan zevk alın ve bilin ki yaptığınız tüm bu egzersizler sizin iyiliğiniz için… Ne zaman yaptığınız önemli değil, gerçekten önemli olan şey, düzenli yapmanız…

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir