Kış aylarında hastalığa ve fazla kilolara dikkat!

Kış aylarında hastalığa ve fazla kilolara dikkat!


Sitemiz diyetisyenlerinden Serap Akyol, kış aylarında neden kilo alındığından bahsederek hastalıklara karşı nasıl korunabileceğimiz konusunda ipuçları veriyor.

Kış aylarında neden kilo alırız?

Kış aylarının gelmesiyle beraber vücudunuz kendi ısısını koruyabilmek için fazladan enerjiye ihtiyaç duyar. Buna bağlı olarak yeme eğiliminiz artar ve genel olarak tercihleriniz karbonhidrat içerikli gıdalardan yana olur. Bunun dışında havaların soğumasıyla beraber metabolizmanız yavaşlamaya başlar. Havaların soğuması ve erken kararması ile birlikte dışarıda geçirilen süre kısalır ve hareketsiz bir yaşam başlar . Gecelerin uzun olması, tv-bilgisayar başında geçirilen vaktin artmasına; kaçınılmaz olarak kilo alımına neden olur.

Kış aylarını hastalanmadan geçirin!

Kilo alımının yanı sıra kış aylarında dikkat edeceğimiz diğer husus ise bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanız. Yeterli ve dengeli beslenme ile bunu sağlamak mümkün. Mevsim meyveleri savunma sisteminizi güçlü tutabilmek için sizlere yeterli vitamin ve mineralleri sağlayacaktır. Özellikle nar, portakal, mandalina, greyfurt,kivi gibi meyveler C vitamini yönünden zengindir.

Günlük C vitamini tüketimi

C vitamini insan vücudunun bağışıklığını sağlayan öğelerin düzeylerini arttırarak virüslerin aktivitelerini engellemekte ve enfeksiyonlara karşı koruyucu rol oynamaktadır. Günlük 70-75 mg C vitamini alımı yeterlidir. Bu miktar ergenlik çağı çocuklarda, gebelik ve emziklilik dönemlerinde artmaktadır. Bir küçük boy portakal(120 gram) ve bir orta boy kivinin(100gram) ortalama 60 mg C vitamini içerdiğini düşünürsek; günlük 2 porsiyon meyve tüketimi yeterli C vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır. C vitamini hassas bir vitamindir. İşlem gördükçe, besinlerde C vitamini kayıpları oluşacaktır. Yani meyvelerin kesilmesi, sıkılması, dış ortamda beklemesi sırasında C vitamini kayıpları en aza indirmek için bu gıdaların bekletilmeden tüketilmesi gerekmektedir.

Meyve mi meyve suyu mu?

Kilo probleminiz yoksa meyve suyu tercih edilebilir. Dikkat etmeniz gereken nokta 1 su bardağı meyve suyu için en az 2-3 porsiyon meyvenin sıkılması gerekmektedir. Kilo probleminiz varsa ve enerji alımını azaltmak istiyorsanız meyve suyundan kaçınmalısınız. Meyvenin kendisini tüketmek ekstra posa alımını arttırmaktadır. Kış aylarında azalan fiziksel aktiviteyle beraber sindirim problemleri yaşanmakta, hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunlarla karşılaşmaktayız. Diyette posalı gıdaların tüketimi sindirim sisteminin sağlıklı çalışması için büyük önem taşıyor. Posanın, kötü kolesterol (LDL) düzeyinin düşmesini, glikoz emilimini geciktirip kan şekerini düzenlediğini ve uzun süre tokluk hissi sağladıkları için dolaylı olarak ağırlık kontrolünde fayda sağladığı unutulmamalıdır.

DİĞER HABERLER

Serap Akyol

Serap Akyol

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir