Kış Depresyonundan Kurtulun

Kış depresyonundan kurtulun


Kış aylarında kişi kendini güneşli bir güne göre daha halsiz ve bitkin hisseder. Depresyon dönemleri genelde kışın yaşanır ve bununda en önemli sebeplerinden biri kapalı, güneşsiz ve soğuk havalardır.

Güneşli, huzur dolu yaz günlerinden kışın gri ve kasvetli havasına girdik. İçimizi karartan kış günleri, depresyonun da işaretçisi oluyor. 6 özel terapiyle kış depresyonundan kurtulup, kendinizi her an güneşli günlerde yaşıyor gibi hissedebilirsiniz…

Güneş ışığını unutmayın
Hava yağmurlu ya da soğuk diye kendinizi kapalı mekânlara sıkıştırmayın! Her şeye rağmen, güneş sizi korumaya devam ediyor. Kısa mesafeler için araç kullanmak yerine yürüyün. Mevsim uygun değil diye, doğa sporlarından vazgeçmeyin. Unutmayın ki, güneş ışınları, siz fark etmeseniz bile bağışıklık sisteminizi güçlendirip, beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor. Ayrıca, kışın en büyük etkilerinden biri olan kuruyan burun mukozanız da, güneş ışınları sayesinde nemlenerek, daha rahat nefes almanızı sağlıyor.
Işık kabinine girin
Kış depresyonuna dur demek için diğer bir yol da, yurtdışında yaygın olarak kullanılan ‘kabinde ışık tedavisi’ yöntemi. ‘Lightcabin’ adı verilen kabinlerde uygulanan bu terapi sayesinde hem ruhsal, hem zihinsel, hem de fiziksel olarak yenilenebiliyorsunuz. Işık terapisinde ihtiyacınız olan rengin belirlenmesinin ardından, renk enerji dalgaları kabinde bulunan özel spektrumlu lambalar aracılığıyla 20 dakika boyunca bedeninize yükleniyor. İlk seansla birlikte vücudunuz bozulmuş enerjinin tekrar dengelendiği bu özel terapiyle, sakinlik ve huzuru da buluyorsunuz.
Eski ampuller çöpe
Yazın kullandığınız ampullerin kışın yetersiz kalacağını biliyor musunuz? Evet, güneşin odanıza dolduğu sıcak günlerden sonra gri renkli kış mevsiminin kasvetini yaşamamak için evdeki tüm ampulleri değiştirin. Bu sayede eviniz aydınlandıkça, siz de kendizi daha enerjik hissedeceksiniz.

Ateşin gücünü keşfedin

Işığın size katacağı enerjiyi mumla da sağlayabilirsin. Gözlerinizi kırpmadan bir mum alevine odaklanın. Mum alevinin titreyen ışığına konsantre olun. Gözleriniz yorulunca göz kapaklarınızı yavaşça kapatın ama düşüncelerinizi dağıtmadan, aleve odaklanmayı sürdürün. Bu meditasyonu her gün yedi dakika boyunca uygulayın. Bu meditasyonla zihinsel bir berraklık, dinginlik, negatif düşüncelerden arınma gibi faydalar elde edeceksiniz.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir