Kış Kilolarından Kurtulun

Kış kilolarından kurtulmak


Kışın umursanmayan beslenme önerileri yaza yaklaşırken oldukça önemli olmaya başlıyor. Hatta kış kilolarından kurtulmak için birden hızlı kararlar alınıyor ve sağlık problemleri yaşanıyor. Uzun bir kış mevsiminde alınan kiloları bir kaç hafta da vermek isteyenlere dikkat! Uzmanlar bunun tehlikelerinden sık sık bahsediyor. Yoğun egzersiz yaparak ve enerji alımını aşırı derecede düşürerek, haftada bir kilodan fazla vermek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kış kilolarından kurtulmak o kadarda kolay değil. Öncelikle kendinizi bir zaman dilimi içerisine sıkıştırmayın. Yaz yaklaşıyor evet ama bunu daha önce düşünmeliydiniz. Hızla verilen kilolar hızla kaybedilen sağlık anlamına geliyor ve asla hızlı kilo vermeliyim diye düşünerek önünüze gelen diyeti uygulamayın. Tüm zayıflama önerilerini uygulamadan önce de kesinlikle doktorunuza danışın.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Dekanı ve Spor Fizyolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakkı Gökbel, diğer mevsimlere göre daha hareketsiz geçen ve kilo alımının daha fazla olduğu kış aylarının ardından birçok kişinin fazla kilolarından kurtulmak istediğini söyledi.

Daha kalın giyinildiği için fazla kiloların kış mevsiminde aşırı rahatsızlık vermediğini belirten Gökbel, ancak baharla birlikte daha ince kıyafetlerin giyilmeye başlanmasıyla fiziksel görünümüne dikkat eden kadınlar başta olmak üzere birçok kişinin bu kilolardan kurtulmak için çeşitli yollara başvurduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Gökbel, fazla kilolardan kurtulmanın sağlık açısından çeşitli yararları olduğunu dile getirerek, kilo vermenin usulüne uygun, sağlığı tehlikeye atmadan yapılmasının ve verilen kiloların yeniden alınmamasının önemli olduğunu vurguladı.

Sık sık kilo alıp vermenin metabolizmada ciddi zararlara yol açtığını anlatan Gökbel, ilkbahar aylarında verilen kiloların kış aylarında yeniden alınmaması için de düzenli beslenme ve egzersizin yapılması gerektiğine dikkati çekti.

HAFTADA BİR KİLODAN FAZLA VERMEYİN
Spor Fizyolojisi Uzmanı Gökbel, kilo vermenin uygun bir şekilde yapılması gerektiğini anlatarak, şunları kaydetti:

”Önerimiz haftada bir kilodan fazla verilmemesi. Haftada bir kilodan fazla verilmesi durumunda yağ dokusuna ek olarak, kas, karaciğer ve diğer organların dokularında da kütle kaybı söz konusu olabilir. Enerji alımının aşırı düşürülmesi kilo kayıplarını da artırır. Yaşam kalitesini düşürecek bu durum ilerleyen yaşlarda, çabuk yorulma, kemik erimesi ve kırılması gibi rahatsızlıklara yol açabilir. İskelet kasları önemli miktarda enerji harcadığı için kişinin kas kütlesinin az olması verilen kiloların daha sonra kolayca almasına ve ilerleyen yaşlarda gündelik aktivitelerini yaparken çok yorulmasına yol açacaktır.”

Bu durumun bir miktar fazla kilosu olanlar için geçerli olduğunu dile getiren Gökbel, aşırı kilolular için çeşitli tıbbi tedavilerin gerekebileceğini söyledi.

HIZLI YÜRÜYÜN, ENERJİYİ AZALTIN
Prof. Dr. Hakkı Gökbel, bir kilo yağ dokusunun fazladan 7 bin kilo kalorilik enerji alımıyla oluştuğunu belirterek, ”Tam tersine 7 bin kaloriden fazla enerji harcanması durumunda, vücuttan bir kilo yağ kaybediliyor. Bu değerler sağlık mensuplarının yardımlarıyla hesaplanabilir. Çok kaba olarak şunu önerebiliriz; kalp hastalığı olmayan, kronik rahatsızlığı bulunmayan ve çok yaşlı olmayan sağlıklı bir kişi, günlük 45 dakika veya 1 saat hızlıca yürür, aldığı enerji miktarını azaltır ve vücut ağırlığını tartarak gözlerse uygun bir şekilde kilo verebilir” dedi.

Vücut ağırlığının ölçülmesinin de son derece önemli olduğunu vurgulayan Gökbel, tercihen her sabah aynı saatte, herhangi bir şey yemeden, mümkün olduğu kadar az giysiyle, ayakkabısız tartılmak gerektiğini belirtti. Gökbel, bu şekilde doğru ölçüm yapılıp, vücut ağırlığının düzenli kontrol edildiğinde meydana gelen değişikliklerin de doğru gözlemlenebileceğini sözlerine ekledi.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir