Kola da alkol bulundu!Kola da alkol bulundu!
28 Haziran 2012 tarihinde eklendi, 1.548 kez okundu.

Yılları hayatımızda yer alan kolanın insan sağlığını tehdit ettiği konusunda yüzlerce haber çıkmıştır. Bunların nedeni kolanın içinde yer alan maddeler. İlk olarak kolanın renginin Afrika da üreyen bir böceğin suyundan elde edildiği haberi her yere dağıldı. Ardından alkol içerdiği ve şeker oranının çok yüksek olması gibi haberlerde beraberinde geldi. Peki sizce kola zararlı mı ?

Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan değerleri görünce kola tüketicileri sağlıkları konusunda  endişe etmeliler diye düşünüyoruz. Fransa’nın en çok satan dergilerinden biri tarafından yapılan araştırması da başta Coca Cola ve Pepsi tarafından üretilen 19 farklı markaya ait meşrubat ürününü rastgele satın alarak laboratuvarda test ettirildi. Test sonuçları derginin Temmuz-Ağustos sayısında açıklandı. Testin en çarpıcı sonucu 19 markanın 10’unda çok düşük miktarda da olsa alkole rastlanması oldu.

İşte araştırmanın çarpıcı sonuçları:

– Araştırmaya konu olan kola ürünlerinden Coca Cola Klasik, Coca Cola Light, Coca ColaZero, Pepsi Klasik, Pepsi Max, Dia Kola ürünlerinde çok az miktarda da olsa alkol çıktı.

Litrede 25 küp şeker

– Pepsi ve Coca Cola’da yer alan bazı bitki özlerinde alerjik hidorkarbonlar bulunduğu tespit edildi.

– Kolaların renklendirilmesi için kullanılan ve ABD’de potansiyel kanserojen olduğu gerekçesiyle kullanımına kısıtlama getirilen E 150c ve E 150d (karamel) kimyasal maddelerinin Avrupa’daki ürünlerde sınırlama olmaksızın kullanılmaya devam edildiği ortaya çıktı.

– Tüm içeceklerde en yoğun olarak tespit edilen madde beklendiği gibi şeker. Hemen hemen tüm ürünlerin litresinde 100 grama yakın şeker bulundu. Coca Cola’nın litresinde 108 gramşeker tespit edilirken Pepsi’de ise 103 gram şeker bulundu. Bir küp şekerin 4 gram olduğu düşünülürse, bu 1 litre kolada 25 küp şekerden fazla şeker bulunduğu anlamına geliyor.

– Coca Cola’daki kafein oranı Pepsi’ye oranla daha düşük çıktı. Coca Cola’nın litresinde 91 miligram kafein bulunurken, Pepsi’de ise bu rakam 101 miligram olarak tespit edildi.

Kaynak: CNN

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git