Kolesterol belirtileri nelerdir

Kolesterol belirtileri nelerdir ?


Kolesterol yağ yapısında bir maddedir. Kanda lipoprotein adı verilen maddelerle taşınır. Gelişim çağında gelişime yardımcı, bazı hormonların yapısına girmekte olan bir maddedir. Kanda kolesterolü taşıyan maddeler başlıca 2 tanedir.


Faydalı ve zararlı olarak bilinen HDL ve  LDL  olarak adlandırılır. Kolesterolün yükselmesi beslenmeyle doğru orantılıdır. Doğru beslenme şekli ile kolesterol düzeyinin normal olması sağlanabilir. Ancak doğru ve dengeli beslenmesine rağmen bazı kişilerde kolesterol düzeyinin anormal derecede yüksek olduğu görülmektedir. Her kişinin karaciğeri değişik kapasitede kolesterol üretir. Ayrıca genetik yapı ve alkol alımı da kolesterolü etkiler.

Yüksek kolesterol kan testi ile teşhis edilmektedir. Yüksek kolesterol kalp damar hastalıklarına neden olmakla birlikte ilerleyen dönemlerinde  inme, felç gibi hastalıkların oluşmasını tetikleyebilir.

Yüksek kolesterolün belirtileri; ciltte sarı lekeler, göz altında siyah halkalar, gözün beyaz kısmında sarı lekecikler, terin ve nefesin ağır kokması, ağızda açlık hissi, baş ağrısı ve başta ağırlık hissi, görme zayıflığı, baş dönmesi ve beyinde boşluk hissi, hazımsızlık ve iştahsızlık, genel yorgunluk ve bunalım hali, uykusuzluk, sol kolda ve kalp üzerinde zaman zaman ağrılar şeklinde görülmektedir.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir