Kolesterol belirtileri nelerdir ?Kolesterol belirtileri nelerdir ?
29 Ekim 2012 tarihinde eklendi, 12.644 kez okundu.

Kolesterol yağ yapısında bir maddedir. Kanda lipoprotein adı verilen maddelerle taşınır. Gelişim çağında gelişime yardımcı, bazı hormonların yapısına girmekte olan bir maddedir. Kanda kolesterolü taşıyan maddeler başlıca 2 tanedir.


Faydalı ve zararlı olarak bilinen HDL ve  LDL  olarak adlandırılır. Kolesterolün yükselmesi beslenmeyle doğru orantılıdır. Doğru beslenme şekli ile kolesterol düzeyinin normal olması sağlanabilir. Ancak doğru ve dengeli beslenmesine rağmen bazı kişilerde kolesterol düzeyinin anormal derecede yüksek olduğu görülmektedir. Her kişinin karaciğeri değişik kapasitede kolesterol üretir. Ayrıca genetik yapı ve alkol alımı da kolesterolü etkiler.

Yüksek kolesterol kan testi ile teşhis edilmektedir. Yüksek kolesterol kalp damar hastalıklarına neden olmakla birlikte ilerleyen dönemlerinde  inme, felç gibi hastalıkların oluşmasını tetikleyebilir.

Yüksek kolesterolün belirtileri; ciltte sarı lekeler, göz altında siyah halkalar, gözün beyaz kısmında sarı lekecikler, terin ve nefesin ağır kokması, ağızda açlık hissi, baş ağrısı ve başta ağırlık hissi, görme zayıflığı, baş dönmesi ve beyinde boşluk hissi, hazımsızlık ve iştahsızlık, genel yorgunluk ve bunalım hali, uykusuzluk, sol kolda ve kalp üzerinde zaman zaman ağrılar şeklinde görülmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git