Kolesterol nasıl düşürülür ?

Kolesterol nasıl düşürülür ?


Kolesterol, hayvanların vücut dokularındaki hücre zarlarında bulunan ve kan plazmasında taşınan bir sterol, yani bir steroid ve alkol birleşimidir. Daha düşük miktarlarda bitkilerde de bulunur.

Genelde orta yaş ve üzeri kişilerde daha çok görülür ancak her yaşta görülmesi mümkündür. Kolesterolü düşürmek için her renkten meyve ve sebze tüketmelisiniz. Günde en az beş porsiyon meyve tüketmeye özen gösterin. Yağlı et ve sosis gibi et ürünleri unutun, sert peynir ve tam yağlı süt ve süt ürünleri tüketmeyin.

Yerine yağlı balık, yağsız et, tuzlanmamış yemişler ve makul oranda az yağlı süt ürünlerini tüketebilirsiniz. Zeytinyağı ve kolza yağı gibi yağları tercih edin. Özellikle rafine edilmemiş karbonhidratları seçin, tam buğday yada tam tahıl ekmeklerinden tüketmeye özen gösterin. Ve en önemlilerinden biti tuz, tuzu kesinlikle azaltın hatta mümkünse hayatınızdan çıkartır.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir