Kolesterolü ilaçsız düşürmenin yollarıKolesterolü ilaçsız düşürmenin yolları
27 Kasım 2010 tarihinde eklendi, 2.782 kez okundu.

Kolesterol ve diyet ilişkisi söz konusu olduğunda hastaların yanı sıra doktorlarında ciddi bilgi eksikliği bulunmakta. Çoğu doktor kolesterolü yüksek hastalar görünce hemen ilaçlara sarılırlar. Oysa zaman ayırıp her hastanın beslenme alışkanlıklarını dinleseler sorunu beslenme değişikliği ile kolayca çözebilirler.

Günlük kolesterol tüketiminizi 200 mg ile sınırlamalısınız. Kolesterolü düşürmek için öncelikle doymuş yağlardan kaçmalısınız. Doymuş yağların yirmi dokuzdan fazla çeşidi vardır. Bunların hepsi zararlı değildir, en çok tere yağında, tam yağlı sütte ve diğer tüm yağlı peynir, yoğurt, ayran, dondurma gibi süt ürünlerinde bulunuyor. Sığır etinin bazı kısımların da oldukça fazla doymuş yağ saklıdır. İç yağı, kuyruk yağı ve diğer hayvansal yağların hepsi doymuş yağdır.

Kolesterolünüz yüksekse her gün yumurta yememeye dikkat edin. Hele hele kalp hastası yada kalp krizi geçirmiş hastaların  kesinlikle yumurta tüketimini hafta da bir keze düşürmeleri gerekmektedir. Eğer kolesterol sorununuz yoksa her gün bir yumurta yiyebilirsiniz.  Kolesterolü düşürmenin diğer yollarından biri de glisemik yükü yüksek olan beyaz pirinç, patates, pirinç ekmeği, şekerleme, kraker, cips, bisküvi, ve benzeri şeyleri, bali pekmez gibi tatlıları da listeden çıkartmalısınız. Bulgur, mercimek, fasulye, meyve, sebze, yulaf ezmesi ve kepekli besinleri beslenme planınıza daha fazla eklemeniz gerekmektedir.

Reçeteli ilaçları kullanmadan tamamen doğal besinler ve bitkilerden yararlanarak kolesterolünüzü azaltabilirsiniz. Kolesterol savan besinlerin başında; yulaf kepeği, ceviz, fındık, badem, elma, sarımsak, balık, keten tohumu, greyfurt, baklagiller, zeytinyağı, yeşil ve siyah çay.

Doğru beslenirseniz kolesterol sorununuzu ilaca gerek kalmadan çözebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git