Kolesterolün Dost Ve Düşmanı

Kolesterolün dost ve düşmanı


Usulüne uygun ve bilinçli bir beslenmeyle kolesterolünüzü ilaç kullanmadan da en az yüzde 10 veya 20 oranında düşürebileceğiniz aklınızda olsun. Kolesterol sorunuyla mücadelenin yalnız ilaçlarla yapacağı düşüncesini bir kenara bırakın.

Sorunun etkili ve kalıcı çözümünün öncelikle beslenme önlemleriyle (kötü kolesterol LDL’yi azaltır, iyi kolesterol HDL’yi artırır, trigliseridi düşürür) engellenebileceğini unutmayın. Sorunu yalnızca kolesterolü ve doymuş yağı azaltümış bir beslenme plamnda da aramayın. Besinlerdeki kolesterolün emihmini azaltmak için posası bol, sebze, meyve, bakliyat ve tahıllardan zengin bir beslenme plam uygulayın. Özellikle nar, ,nar suyu, elma, elma suyu, greyfurt,greyfurt suyu, ceviz, keten tohumu,yağı, zeytinyağı, yulaf, kuru fasulye gibi ‘kolesterolsavar’ besinlerden daha sık yararlanmaya çalışın.

Kolesterol sorununu çözerken trans yağlara da dikkat etmenizde fayda var. Trans yağlar özellikle hidrojenasyonla üretilen margarinlerde ve bu margarinlerin kullanıldığı pasta, börek, çörek, dondurma ve krem şantilerde bol miktarda bulunuyor ve en az doymuş yağların fazlası kadar önemli bir damar tehdidi olarak kabul ediliyor. Bunlar IDL kolesterolünü artırıp, iyi kolesterolü azalüyor. Fast food ürünlerin çoğu da neredeyse trans yağ kaynıyor.

Amerika’da ve çoğu Avrupa ülkesinde bu yağların miktarlan

yasal olarak sınırlandı. Bizde hâlâ eski teknikle (hidrojenasyon) üretilen margarinler de bol miktarda trans yağ var ve bunların kullanıldığı fınn ya da endüstriyel gıdalarda, krem şanti ya da dondurmalarda trans yağ deposu haline geliyor. Prensip olarak bu tür ürünleri satm alırken etiketlerini dikkatle okumanız içindeki doymuş ve trans yağ miktarlannı araştırmanız gerekiyor. Ben yağ konusundaki tercihinizi özellikle doymamış yağlardan (zeytinyağı, fındık yağı, ceviz yağı, keten tohumu yağı) yana kullanmanızı öneriyorum.

Yarım yağlı ürünleri tüketin

Eğer kolesterol yüksekliği probleminiz varsa (veya kolesterolünüzün daha fazla yükselmesini istemiyorsanız) önce beslenme sisteminizi dikkatle gözden geçirin. Özellikle de doymuş yağ zengini yiyecekleri (tam yağlı yoğurtlar, peynirler, tam yağlı ayran, dondurma, yağlı hayvan etleri, tereyağı, iç ve kuyruk yağı, sucuk, pastırma) fazla yiyip yemediğinizi araşürın. Ne sağlık ne de lezzet bakımından bu yiyeceklerin hiçbirini ‘tam yağlı’ yemek zorunda değüsiniz. Yarım yağlı süt ürünleri de (yoğurt, ayran, dondurma, peynir) en az tam yağlılar kadar lezzetlidir. Kısacası kolesterol sorununuzu beslenme tarzmızı değiştirerek de kontrol altına alabilirsiniz ve bunun yolu yalnızca kolesterol zengini besinleri azaltmaktan değil, öncelikle doymuş yağları sınırlamaktan geçiyor.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir