Kötü Beslenme Kısırlık Sebebi

Kötü beslenme kısırlık sebebi


Kötü beslenme kısırlık sebebi olabilir mi demeyin çünkü kısırlık sebebi. Beslenmenize dikkat etmiyorsanız hem obezite hastalığına doğru ilerliyorsunuz demektir. Kadın ve erkekler için geçerli olan bu durum beslenme koşullarına göre değişir.

Uzun suredir bilim adamları infertilite yani kısırlık bilinmezine bir çözüm getirmeye çalışırken bu konuda kısa süre önce tamamlanan ve Harvard Üniversitesi uzmanlannca yapılan araştırmalar ünlü tıp adamı Hipokrat’ın 2500 sene önce verdiği öğürü tekrarlıyor: Bırakın, aldığınız besinler size ilaç olsun! İsteyip de olmadığında hayatın en üzücü gerçeklerinden biri haline gelebiliyor çocuk sahibi olamamak. Üstelik çoğu zaman bu sorunun altında yatan, elle tutulur, gözle      M görülür bir fiziksel neden bulunamıyor. Türkiye’de kısırlık her yüz çiftten 15’ini etkilerken, ABD’de bu rakam her yüz çiftten 14’ü olarak belirlenmiş.
Araştırma, beslenme biçiminin kadınların hamile kalabilme durumunu fazlasıyla etkilediğini ve kısırlık nedenlerinden biri olduğunu iddia ediyor. Hamile kalmaya çalışan 19 bin kadın üzerinde yapılan bu araştırmada hamile kalma ile tüketilen besin türü arasında ciddi bir istatistiksel bağlantı görülüyor. Folik asitli multivitamin kullanan ve kırmızı etten olmamak şartıyla, meyva, sebze, baklagil ve destek hapları yoluyla bol miktarda demir alan kadınlarda hamile kalabilme oranı ciddi şekilde yükseliyor.
Trans yağ tüketiminin ise ciddi boyutlarda kısırlığa neden olduğunu iddia ediyor bu araştırma. Trans yağlar, zeytinyağı, mısır yağı gibi sebze yağlannın hidrojenasyon denen bir işlemden geçirilip margarin haline getirilmesi sonucunda elde ediliyor. Bu arada kızartılan yağ da fiziksel ve kimyasal değişim göstereek trans yağa dönüşüyor. Kısaca bütün işlemden geçmiş yiyecekler, evde yaptığımız kızartmalar ve hamur işlerinde trans yağ bulunuyor. Bu trans yağların insulin hormonunun işleyişini bozarak normal yumurtlamayı engellediği düşünülüyor. Bu nedenle insülin hormon düzeyini sağlıklı seviyede tutmak için günlük trans yağ tüketiminin 2 gramdan az olması gerektiğini söylüyor uzmanlar.Ayrıca vücut kitle endeksi, yani boy ve kilo orantısının 20 ila 24 arasında olduğu kadınların (Örneğin 163 cm boyunda kilosu 53 ila 63 arasında değişen kadınlar) hamile kalma şansı en yüksek grup olduğunu gösteriyor bu yeni araştırma. Kilo yelpazesinin uçlarında bulunanlar, yani çok zayıf veya çok şişman olan kadınlar beslenmeye bağlı kısırlığın en iyi adayların. Çok sayıda araştırma şişman kadınların ortalama miktarda zayıflaması halinde yumurtlama kapasitelerinin dikkate değer şekilde arttığını gösteriyor. Mesela 90 kilo olan bir kadının kilosunun yüzde 7.5’ini, yani ağırlığının yaklaşık 8 kilosunu vermesi gibi.

Kadınlara Uzman Tavsiyesi:
1. Kahve ve gazlı içecekleri azaltın: ellikle kan testinde prolaktin düzeyi çıkan kadınların kahveyi bırakmasının ğurganlığı arttıracağını belirtiyor uzmanlar.
2. Melatoninli destek haplarını ilanmayın: Melatonin uyku düzeninde ımlu etkiler gösterse de hormon ngesini değiştirebiliyor ve murtlamayı olumsuz etkileyebiliyor.

3. Günde 900 mg’den fazla destek vitamini kullanmayın: Günde 750 mg vitamini desteği kısırlığa çare olabilirken  900 mg olumsuz etki yapabiliyor.

4. Yüksek protein
diyetlerinden uzak durun: Atkins tipi yüksek proteinli beslenmenin doğurganlığı yüzde 50 azaltabileceği düşünülüyor.
5. Alkol tüketimine dikkat edin:
Eğer prolaktin düzeyiniz 10’dan yukanda ise alkolden uzak durun. Kandaki prolaktin düzeyi 10’un altında ise çok ender olarak alkol alabilirsiniz.
6. Vajinal lubrikanlardan uzak durun: k Bu tip vajinal nemlendiricilerin
fm sperme zarar verdiği düşünülüyor.
Erkek Kısırlığı
Yağlı yemek spermi yok ediyor!
Yine Harvard Üniversitesi tarafından yapılan ve türünün ilk örneği olan yepyeni bir araştırma alınan besinlerle sperm üretimi arasındaki bağlantıyı inceliyor. Ve yeni açıklanan sonuçlar kalp rahatsızlıklan yetmiyormuş gibi yağlı yiyecek tüketiminin erkeklerde sperm sayısı ve kalitesi üzerinde önemli olumsuz etki yarattığını tüm açıklığıyla gözler önüne seriyor!
Erkekte sperm sayısını ve kalitesini azaltan bu yiyeceklerin başında ise et, tereyağı ve sütlü yiyeceklerde bulunan yağlar geliyor. Bunun aksine, Omega 3 asitlerinin tüketiminin, sperm hareketliliğini, şeklini ve boyutlannı olumlu yönde tkilediğini de gösteriyor araştırma. Omega 3’ün ne tip besinlerde bulunduğunu artık çoğumuz ezbere biliyoruz ama biz yine de bir hatırlatalım: Balık yağlan, özellikle somon, ceviz, keten tohumu, taze fesleğen ve kuru keklikotu Omega 3 zengini besinler.

Bir diğer suçlu plastikler
Bir başka araştırmanın şaşırtıcı sonuçlan ise erkeklerdeki kısırlık üzerinde Bisfenol’ün (BPA) büyük etkisi olduğunu iddia ediyor. BPA nedir? Plastiği sertleştirmek için kullanılan kimyasal bir madde. BPA, kullandığımız plastik çatal, kaşık ve yiyecek, içecek kaplannda bol miktarda bulunuyor. BPA dünyada en fazla üretilen kimyasal. Yıllık üretimi 2.2 milyon tonu aşıyor.
İnsan vücudunda hormon işleyişini etkileyen bu kimyasalı, yapılan bazı araştırmalar meme kanserine, karaciğer hastalıklarına, obeziteye ve diyabete bağlarken, kısa süre önce Michigan Üniversitesi’nde yapılan araştırma BPA’yı, erkeklerde kısırlığın da sebebi olarak gösterdi! İdrarında BPA miktarı yüksek erkekler BPA miktarı yüksek olmayanlara kıyasla yüzde 23 oranında daha az sperm konsantrasyonu gösterirken, bu erkeklerde sperm kalitesinin de yüzde 10 oranında daha düşük olduğunu gösteriyor araştırma sonuçları.
Soya da spermi azaltıyor

Erkeklerin kısırlığı söz konusu olduğunda tehlikeli olabileceği düşünülen bir başka besin ise soya. Soyada bulunan izoflavon adlı kimyasal, kadınlık hormonu östrojene benzer bir etki yaratıyor. Yapılan araştırmada tüketilen soya miktan ve sperm ejakülasyonu yani boşalma miktan, sperm sayısı, hareketliliği ve kalitesi karşılaştırdığında soyanın olumsuz etkileri saptanmış. Özellikle sperm sayısında. Yüksek miktarda soya tüketen erkeklerle hiç tüketmeyenlere kıyasla 41 milyon daha az sperm üretildiği görülmüş. Soyanın doğrudan tüketilmese bile bisküvi gibi pek çok hazır gıdada kullanıldığı düşünülürse, bu etki de hiç küçümsenecek gibi değil…

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir