Krom İnsülin Direncini Kırıyor, Kilo Vermeyi Hızlandırıyor

293

Bir süredir sıkı bir diyet ve spor yapıyorsunuz ama istediğiniz ölçüde kilo veremiyorsanız, insülin direncinizin olması muhtemeldir.

Yaptığınız diyetlerde sıkça tatlı krizlerine giriyorsanız Krom, krizlerinize deva olacak. Hem İnsülin direncini kırmak ve hem de diyetlerinizde hızlıca kilo vermek istiyorsanız; bir de krom mucizesini mutlaka denemelisiniz.  Biyolojik olarak aktif olan krom önemli bir insülin kofaktörüdür. Kandaki insülin seviyesini azaltmak için destek olarak kromdan faydalanmak mümkün. Günde 200-400 mg kromium pikolinat faydalı olabiliyor ama krom desteğinin gücünü elbette abartmamak gerekiyor.

İnsülin hormonu açlığın kontrol edilmesine, enerji üretiminin ayarlanmasına, vücuttaki yağın yakılmasına, kas oluşumu ve kolesterol kullanımına yardımcı oluyor. Eğer hücrelere yeteri kadar kan şekeri girmezse yeterli enerji üretilemez. Kan şekeri enerji olarak yakılamazsa, vücutta yağa dönüşerek depolanır.

Krom Hangi Besinlerde Bulunuyor?

Sağlıklı bir insan günde 30-50 mcg/100 gr krom alması yeterli olacaktır. Kromla birlikte alınan  C Vitamini, alınan Kromun vücutta emilimini arttırır. Yüksek şekerli gıdalar tüketmek Krom tüketimini hızlandıracağından şeker tüketimi yapılmamalıdır. En yüksek krom değerleri bira mayasında ve birada bulunuyor.

Midye 128 mcg/100 gr

İstiridye 57 mcg/100 gr

Kuru Hurma 29 mcg/100 gr

Armut 27 mcg/100 gr

Tam tahıl unu 21 mcg/100 gr

Domates 20 mcg/100 gr

Mantar 17 mcg/100 gr

Brokoli 16 mcg/100 gr

İnsülin Direnci Nasıl Gelişiyor?

İnsülin; pankreas bezinden salgılanan, kanda şeker seviyesini düzenleyen bir hormon olarak biliniyor. Kandaki şekerin kaynağı ise besinlerle alınan şeker ile şeker dışında kalan karbonhidratlar, özellikle de un ve nişasta zengini (pirinç pilavı, beyaz ekmek, fırın-pastane ürünleri, makarna vb.) türdeki besinlerdir.

Şekerin her türlüsü ve her çeşit karbonhidrat (her türlü tahıl ürünü, bakliyat, sebze ve meyveler) neticede kana şeker olarak ulaşıyor. Kandaki şeker de kandan insülin aracılığıyla alınıp hücrede enerji üretimi için yakıt olarak kullanılıyor. Özetle şekerin yakılabilmesi için insüline mutlaka ihtiyaç var.  Fakat, kan şekeri fazla yükselecek olursa pankreas bezi çok fazla insülin salgılamaya başlıyor. Bu durumda hücrelerin insüline karşı duyarlılığı da zaman içinde yavaş yavaş azalıyor ve insülin direnci başlıyor. Böylelikle her ne kadar kilo verilmek istense de beklenen düzeyde kilo vermek imkansız hale geliyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here