Kurban bayramında ölçüyü kaçırmayın!

Kurban bayramında ölçüyü kaçırmayın!


Sitemiz diyetisyenlerinden Serap Akyol,  ilk yazısında okuyucularımıza bayram öncesi birkaç hatırlatmada bulunuyor. Sağlığınız için dikkat etmeniz gerekenleri ayrıntılı bir şekilde ele alıyor.

Kalp-damar hastaları, kolesterol problemi yaşayanlar, mide barsak sorunları olanlar, diyabet hastaları ve obez bireyler dikkat!  Kurban Bayram’ında ölçüyü kaçırmanız, hastalıkların seyrini daha kötüleştirecektir. Tüketilen gıdaların, sağlığınızdan bir şeyler çalmasına izin vermeyin.

KURBAN ETİNİ HEMEN TÜKETMEYİN! ‘RİGOR MORTİS’ NEDİR?

Kurban etinin ne miktarda, nasıl, nelerle birlikte tüketileceğini bilmek, sağlıklı hazırlama, pişirme ve saklama yöntemlerini uygulamak çok önemli. Dikkat edilmesi gereken şey, kesilen etlerin hemen tüketilmesinin sağlığa zararlı olması. ‘Rigor Mortis’ adı verilen ‘ölüm katılığı’ hayvanlar kesilirken kaslarının kasılı olmasından kaynaklanır. Ölümden 3-4 saat sonra solunumun durmasıyla kas dokusundaki  oksijen ve beraberinde hücrelerin enerji kaynağı olan ATP stokları tükendiği için, kaslar gevşeyemez ve kasılı kalır. Kesimin ardından hemen tüketilen et sindirim sorunları yaşamanıza neden olur. Ölüm katılığının geçmesi için en az 24 ila 36 saat geçmesi gerekir. Bu süre zarfında eti hemen buzdolabına koymak rigor mortis’in ortadan kalkmasını sağlamaz. Tüketilmek için tekrar dolaptan çıkarılan et rigor mortis’e devam edecek, iyice sertleşerek aşırı katı bir hale gelecektir. Tüketime hazır hale gelmesi için 6-12 saat oda sıcaklığında dinlendikten sonra dolaba konulmalı. Bu zaman aralığında oksijenden yoksun kalan kas hücrelerinde laktik asit ve karbonik asit birikmeye başlar. Zamanla bu asitlerin etkisiyle hücre pH’ı 5,5’lere kadar düşünce  kas proteinlerini parçalanmaya başlar ve kaslar gevşer. Dokuların tekrardan yumuşamasıyla beraber et hazırlanması,pişirilmesi kolay ve tüketime hazır hale gelir. Ölüm katılığı geçmiş, yeteri kadar dinlenmiş etin daha lezzetli olacağını hatırlatmakta fayda var.

KURBAN ETİNİ NASIL PİŞİRMELİ?

Pişirirken kızartma yöntemlerinden uzak durun. Tercih edeceğiniz pişirme yöntemleri; fırında,haşlama ya da ızgara şeklinde olsun. Izgara yapılırken, etin ateşten 15 cm uzak olmasına, direk ateşe ve dumana maruz kalmamasına özen gösterin. Kavurma yöntemini yılda bir-iki kez yapıyor ve bayramda da bunu tüketmek istiyorsanız, çekinmeden ama birkaç şeye dikkat ederek tercih edebilirsiniz. Kavurma yapılırken içine ekstra yağ eklemeyin. Düşük sıcaklıkta etin suyunu çektirerek kendi yağında kavurun. Sebzeleri garnitür olarak eklemenizde fayda var. Etlerinizi parçalarken görünen yağlarını ayırın.Özellikle kalp damar hastaları, yüksek kolesterol içeren sakatatlardan uzak durun.

ŞEKER TÜKETİMİNİ EN AZA İNDİRİN, (TATLIYA HAYIR DEYİN)

Ve bayramların vazgeçilmesi tatlılar. Mümkün olduğunca tatlı ve çikolatalardan uzak durulmalı. Zaten bayram tatiliyle beslenme düzeniniz çoğunlukla bozulmakta ve öğünler atlanmakta. Kan şekerinin ani artış ve düşüşleri, fazla enerjinin yağ olarak depolanmasını hızlandırmakta ve kilo alımına neden olmaktadır.Ayrıca tüketilen meyve suları ve gazlı içecekler şeker alımını arttırmaktadır. Misafirlere sütlü tatlılar, meyve tabakları ya da kavrulmamış kuruyemişler  atıştırmalık olarak ikram edilebilir.

DİKKAT,

Günlük 2-2,5 litre su içmeye ihmal etmeyin.
Düzenli ve dengeli beslenme programı bozulmamalı.
Öğün atlamamaya özen gösterin.
Et yemeklerinin yanında salata ve haşlanmış sebze tüketmeye çalışın
Bir öğün mutlaka sebze yemeği tüketin.
Beyaz ekmek, yufka, bazlama,pilav, makarna gibi gıdaların tüketimini en aza indirin.
3 adet sarma 1 dilim; 1 küçük dilim börek 2 dilim ekmeğe eşit. Kullanılan yağı ektrası :)

İyi Bayramlar..

DİĞER HABERLER

Serap Akyol

Serap Akyol

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir