Meme Estetiği

Meme göğüs estetiği


Bir operasyona karar vermek kolay değildir. Ama vücudunuzda sizi mutsuz eden gerçekler de varsa bu konu hakkında yapılan araştırmalara kulak vermelisiniz. Sarkık ya da büyük göğüsler gibi konularda çekinerek soramadığınız sorular sizin için cevaplandı.

Memeler neden sarkar?
Emzirme ve yer çekimi memeyi dik tutan aşıcı cağları zamanla zayıflatıyor. Bunun sonucunda da nemelerde sarkmalar olabiliyor.
Silikon protezler zararlı mı?
Kullanılacak silikon protezlerin dünya standartlarında ve FDA onaylı olması gerekiyor. însan vücuduna zararı olmadığı kanıtlanmış protezlerin dayanıklılığı tonlarca ağırlıkla test ediliyor.
Kimler meme ameliyatı yaptıramaz?
Şenel anestezi alması yüksek riskli olan; ileri derecede ıstım ve koroner kalp hastalığı olanlar, diyetine uymayan diyabet hastaları ve böbrek yetmezliği olan hastalar ile şenetik kökenli bazı hastalıklar ve ileri derecede kansızlık şibi yaraların iyileşmesini engelleyen özel durumdaki kişiler hariç, 18 yaşını tamamlamış; isteyen herkes 3u operasyonları yaptırabiliyor. Ayrıca çok miktarda öğünde bir paketten çok) ve uzun yıllardır sigara içen dşilerin ameliyattan en az bir ay önce sigarayı azaltması şerekiyor. Bu kişilerin operasyondan bir hafta önce hiç sigara içmemesi, yaralarının hızlı iyileşmesi ve ameliyatın başarılı sonuç vermesi için şart.
Ameliyat sonrası bebek emzirilirken sorun yaşanır mı ?
Meme küçültme ameliyatı sırasında süt bezlerinin bir kısmı da almıyor. Bu da sütte yüzde 30 oranında azalmaya neden olabiliyor. Ama unutmayın, emzirme ile meme büyüklüğü arasında doğru orantı yok. Çok küçük memeli olan kadınlar aylarca emzirebilirken, büyük fakat yağlı memeye sahip olanlarda zaman zaman süt yeteri kadar gelmeyebiliyor.
Her meme ameliyatı aynı şekilde mi yapılıyor?
Memelerin küçüklüğüne ya da sarkıklığına göre farklı ameliyatlar yapılabiliyor. Ameliyatta kullanılan yöntemler, memedeki sarkıklığın derecesine göre de değişebiliyor. Eğer küçük, dolgunluk kaybı olan ve orta derecede sarkık memeler söz konusuysa, silikon protezle ameliyat yapılıyor. Memeleri hafif derecede sarkmış ve küçük olan, cilt kalitesi iyi olan kişilerde de silikon protez kullanarak memeleri dikleştirmek mümkün olabiliyor. Ancak memeler orta ya da ileri derecede sarkıksa, meme küçültme operasyonunda olduğu gibi meme başının renkli kısmının çevresinde dik bir çizgi şeklinde iz oluşturarak dikleştirme yapılıyor. Bazı kişilerde silikon protez ve dikleştirme ameliyatını bir arada kullanmak gerekiyor. Meme küçültme operasyonunda da yine meme başının renkli kısım çevresinde dik bir çizgi olacak şekilde büyük meme dokusunun bir kısmı çıkarılarak meme şekillendiriliyor.

Meme ameliyatı yaptırmak için yaş sınırı var mı?
Bu ameliyatların yapılması için ilk şart, kişinin gelişiminin tamamlanmış olması. Yani 18 yaşından küçüklere bu ameliyatlar yapılmamalı.
Meme büyütme operasyonu zor mu ?
Her ameliyatta incelik gerektiren teknik ayrıntılar ve mutlaka doğru hamlelerin yapılması gereken anlar vardır. Hekimler için doğru şekilde hareket edildiğinde ve ameliyat öncesi değerlendirmeler doğru yapıldığında hiçbir operasyon zor değildir. Hasta içinse, silikon protez ameliyatı sonrasındaki ilk gün biraz ağrılı ve gergin geçebiliyor. Ancak 24 saat sonra her şey yoluna giriyor.
©Ameliyat sonrası bakım nasıl yapılıyor?
Hastalara ameliyathaneden çıkarken özel üretilmiş, destekleyici bir sutyen giydiriliyor. Hastaların bu sutyeni ortalama üç hafta süreyle giymeleri gerekiyor. Ameliyat sonrası, memeler aşırı dik konumda oluyor. Ama ortalama iki ay içinde kendi şekline ve formuna ulaşıyorlar. Hastaların bu süre içinde ağır eşya kaldırmamaları da sağlıkları için önemli. Ameliyattan bir hafta sonra işe başlanabiliyor, araba kullanılabiliyor. Onuncu günden sonraysa, yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanarak denize bile girmek mümkün.

Haberin tamamı Formsante Kasım sayısında.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir