Menopoz döneminde fazla kilolarMenopoz döneminde fazla kilolar
4 Mayıs 2011 tarihinde eklendi, 1.484 kez okundu.

45-55 yaş arası bayanlarda yumurtalıklardan salgılanan östrojen hormonun azalması ile görülen menopoz; kemik erimesi, ateş basması ve terleme, duygu ve mizaç değişiklikleri, huzursuzluk, yorgunluk, depresyon, çarpıntı,uykusuzluk, aşırı sinirlilik hali, cinsel isteksizlik gibi belirtileri beraberinde getirir.

Menopoz döneminde azalan östrojen hormonu nedeniyle kalsiyum ve fosfor emilimi azalır kemik erimesi riski artar.  Menopoz dönemiyle birlikte metabolizma hızı da yavaşlamakta ve bu dönemden sonra kilo alma etkisi ile de kalp-damar hastalıklarında hızlı bir artış meydana gelmektedir.

 

Menopoz döneminde en çok kemik erimesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Gerekli yıllık tetkiklerinin yapılması gerekmektedir. AYrıca beslenme alışkanlıklarımızı da yeniden gözden geçirmeliyiz. Özellikle kemik erimesine karşı süt ve süt ürünleri, omega 3 yağ asitleri ve E vitamini içeren fındık yer fıstığı ceviz gibi besinlerin tüketimine dikkat edilmelidir.

Menopoz döneminde alınacak kiloları önlemek için kırmızı et yerine balık tavuk gibi beyaz et, pilav yerine sebze tüketmeniz önerilebilir. Kafein tüketiminden uzak durmanız gerekmektedir.

Ayrıca günlük egsersizlerde menopoz döneminde önem taşımaktadır. Yapılan egzersizle vücut ağırlığını koruyarak, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski azaltılabilir. Örneğin gün içinde 45 dakika yürüyüş, haftada 3-4 gün 1 er saat aerobik egzersizleri menopoz döneminin daha rahat geçmesini sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git