Metabolizma Hızı Hesaplama

Metabolizma hızı hesaplama


Metabolizma, canlıda yaşamın sürdürülmesi sırasında gerçekleşen tüm kimyasal tepkimelerdir. Her organizma, büyüme, gelişme, ısı, hareket, üreme gibi yaşamsal etkinlikleri sürdürebilmek için dış çevreden bazı maddeler ve enerji almak zorundadır. Yediklerimizin yakılıp öğütülmesi de metabolizma dediğimiz şeyin görevidir.

Metabolizma hızınız düşük olduğunda kilo almanız daha kolay olacaktır ancak metabolizma hızlı ise yedikleriniz hemen öğütülerek kilo almanız daha zorlaşacaktır. Bazı durumda hızlı bir metabolizma sağlık sorunları yaratabilir ama genelde herkes hızlı bir metabolizma ister.

 

Metabolizma Hızı Hesaplama

Bazal metabolizma hızı bireyin 24 saat içinde hiç hareket etmeden dinlenik vaziyette hayati fonksiyonlarının devamı için harcanan enerjidir. Bu değere günlük yaşam aktiviteleri ( ev işleri, yürüyüşler vb ) ilave edilerek günlük enerji ihtiyacı bulunur.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir