Metabolizmayı hızlandıran 8 ipucu!

Metabolizmayı hızlandıran 8 ipucu!


Sitemiz diyetisyenlerinden Müge Başer, “Metabolizmayı hızlandıran 8 ipucu”nu yazdı. Geç kalmış değilsiniz, metabolizmanız hızlanmaya hazır!

 

1. Proteinden zengin beslenin.
Kilo verme programlarındaki kilit besin ögesidir. Öncelikle vücutta zor sindirildiğinden daha fazla kalori yakılmasına neden olur. Ayrıca kasların da yapı taşı olduğundan kasları besler, kasın fazla olduğu metabolizma daha hızlı çalışır. Protein, ayrıca doyurucu özelliğinden tok tutar. Tavuk, et, balık, yoğurt ve yumurta en güzel protein çeşitleridir.

2. Baharatlı besinler yakar.
Son zamanlarda birçok araştırma baharatlı besinlerin metabolizmanın yağ yakma kapasitesini arttırmaya yardımcı olduğunu göstermekte. Bunların en öne çıkanı ise “kapsaisin” dir. Kırmızıbiberde bulunur. Vücut ısısını arttırarak termogeneze yardımcı olup yağ yakmayı hızlandırır.

3. Sağlıklı yağları seçin.
Birçok kişi kilo verme programlarında yağların tamamen yenilmemesi gerektiğini düşünür. Oysa hepimizin sağlıklı olmak için sağlıklı yağlara ihtiyacı var. Omega-3 ve omega-9 yağ asitleri içeren besinler ile metabolizmayı hızlandırabilirsiniz. Sağlıklı yağlar avokado, yağlı tohumlar, somon, zeytin gibi besinlerde bulunur.

4. Düzenli hareket edin.
Her gün 10000 adım atmak sadece kilo verdirmez, aynı zamanda şeker dengesini sağlayarak tatlı ihtiyacını giderir, kolesterolü düşürerek de kalp sağlığını destekler. Bunun için ise özel bir zaman ve konum organize etmeye gerek yok. Sadece gün içerisindeki hareketliliği (merdiven inip çıkmak, uzak park alanları kullanmak, toplu taşıma kullanmak gibi) arttırmak yeterli olacaktır.

5. Sadece su için.
Sadece su içerek metabolizma hızınızı %30 arttırdığınızı biliyor musunuz? Standart kural her gün 8 bardak su içmek olsa da günlük aktiviteye veya kiloya göre bu miktar değişebilir. Suyun içerisine limon veya meyve parçaları eklemek lezzet verirken daha eğlenceli hale getirebilir.

6. Geç saatlerde yemekten kaçının.
Uyumadan önceki birkaç saat öncesinde yeme işlemini bitirin. Uyku ile metabolizma hızı yavaşlar çünkü vücudun uykuda enerjiye çok ihtiyacı yoktur. Dolayısıyla geç saatlerde yenilen yemeğin sindirebileceği kadar bir zaman dilimi olmalıdır.

7. Stresinizi kontrol edin.
Kilo vermede stresin rolü büyüktür. Nedeni ise vücut her hangi bir strese girdiğinde kendini koruma eylemi ile yağlarını da korumaya alır. Egzersiz olarak yürüyüş yaparak, yoga ve meditasyon gibi pasif egzersizler ile stresinizi azaltabilirsiniz.

8. Yeşil çaydan vazgeçmeyin.
Araştırmacılar yeşil çayın giderek daha fazla yararlarını bulmaya başladılar. Kateşin denilen yeşil çay içerisindeki aktif bileşenler metabolizma hızının arttırdığından ‘diyet çayı’ olarak ün yapmasına neden oldu. Aynı zamanda bu kateşinler vücudu temizleyen ve birtakım hastalıklara karşı kalkan olan antioksidanlardır.

DİĞER HABERLER

Müge Başer

Müge Başer

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir