Mide Balonu Uygulaması

Mide balonu uygulaması


İntragastrik Balon (Mide Balonu) uygulaması obezite tedavisinde son yıllarda gittikçe popülerlik kazanan ve etkili olan bir tedavi seçeneğidir. Bu işlemin yapılabilmesi için hastanın rahat ve uyumlu olması gerekmektedir.

Bu grup hastalarda genelde yüksek anksiyete (heyecanlı ve tedirginlik) düzeyi mevcuttur, yöntemin nasıl sonlanacağı endişesi ve işlem sırasında girişimi hissedip hissetmiyeceği düşüncesi nedeniyle gergin bir ruh hali içindedirler.Sedasyon dediğimiz bir tür uyku hali, bu girişim için ideal anestezi yöntemidir. Kısa süren bu girişim sırasında sedasyon-anestezi uygulamasının kalitesi, girişimi daha kolaylaştırdığı gibi hastanın herhangi bir şeyin farkında olmadan bitmesine de olanak sağlamaktadır. Uygulama öncesi hastanın 6 saatlik açlık düzeyinin bulunmasına özen gösterilir.

Sedasyon uygulamasından önce anestezi uzmanı hastayı değerlendirir. Geçirilmiş hastalıklarını, alışkanlıklarını öğrenir. Hastanın endişesi önemlidir ve bunun belirlenmesi verilecek ilaç dozlarına yol gösterici olmaktadır.

İşlem öncesi hastanın damar yolu açılır. El veya koldaki toplardamarlardan birine plastik bir katater yerleştirilir. Daha sonra bütün ilaç ve serum uygulamaları bu yoldan yapılır.

İşlemin tamamı ameliyathanede, en güvenli koşullarda gerçekleştirilir. Hasta sedyeye uzandıktan sonra rahatlatıcı bir ilaç damar yolundan yapılarak, izlenmeye başlanır. Yeterli rahatlama olduktan sonra (eğer istenen düzeyde bir değişiklik olmazsa ek doz ilaç uygulanır) hasta ameliyathaneye getirilir. Ameliyathanede hastaya daha derin bir uykuya girecek kadar ek ilaçlar yapılır. Yeterli uyku düzeyi sağlandıktan sonra girişime başlanır. İşlem süresince hasta derin bir uykudadır ve hemen hemen hiçbir şey duymaz ve hissetmez. Uygulama yaptığımız merkezde Doç. Dr. Halil Coşkun tarafından gerçekleştirilen 550´nin üzerindeki vaka deneyimimizde uygulamalar sonrasında hastalara sorulduğunda hiçbir şey hatırlamadıklarını ifade etmişlerdir. Büyük bir kısım ise işlem bittiği ilk dönemde balonun takıldığına inanamadıklarını belirtmişlerdir. Tüm bu uygulama süresi ortalama 20-25 dk sürmektedir.

Hasta girişimden sonra ameliyathanede  bulunan dinlenme odasına alınır. Burada yaklaşık 5-10 dakika bekletilerek gözlenir. Uyanıklılık seviyesi istenilen düzeye ulaşınca odasına gönderilir. Hasta önceki geceyi endişeli, uykusuz ve yorgun geçirdiyse odasında da uyumaya devam eder. Ancak kendisi ile konuşulduğunda cevap verir. Hastalarımız ortalama 4-6 saat hastanede gözlemde tutulduktan sonra önerilerle taburcu edilirler.

İntragastrik Balon (Mide Balonu) çıkartılma işlemide gene aynı şekilde sedasyon-anestezisi uygulanarak gerçekleştirilmektedir. Balon çıkartıldıktan sonra hastalarımız 2 saatlik gözetimde tutulduktan sonra taburcu edilirler.

Bu tür uygulamalarda sedasyon-anestezi çok ideal ve güvenli bir yöntemdir. Ancak şu unutulmamalıdır, hiçbir şekilde bu tarz uyku halini sağlama durumları anestezi uzmanı ve tam donanımlı bir ameliyathane ortamı olmadan uygulanmamalıdır. Çünkü obez kişilerde anestezi ve uyku hali sağlayıcı ilaçların vücuttaki ani dağılımları yağ kitle oranlarının yüksek olmasından dolayı değişkenlik göstermektedir. Hasta güvenliğini en üst düzeyde tutmak için kurallara uymaya özen gösterilmelidir.

Kaynak: www.obezitecerrahisi.com

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.