Migren atakları ve sonuçlarıMigren atakları ve sonuçları
16 Aralık 2010 tarihinde eklendi, 2.395 kez okundu.

Günler öncesinden hazırlandığınız bir davete ya da toplantıya başınıza aniden saplanan ve uzun süre geçmeyen bir ağrı nedeniyle gıdemediniz. Bu durumda sadece yalnız kalıp uyumak: istiyorsunuz. Bu baş ağrıları günden güne sıklaştıkça iş ve sosyal yaşantınızdan geri kalmanız kaçınılmaz oluyor. Oysa günlük yaşamınızı kâbusa çeviren bu ataklardan kurtulmak elinizde.

Sıradan bir baş ağrısı olmayıp tedavisi mümkün nörolojik bir hastalık olan migren, doktora en fazla başvurulma nedenleri arasında sayılıyor. Hormonların aktif olduğu genç yaşlarda kadınlarda görülme sıklığı erkeklerin üç katına ulaşıyor. Kadınların yaklaşık yüzde 20’sinin, erkeklerin ise yüzde sekizinin migrenli olduğu biliniyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Mehmet Ali Akalın, migren ataklarını şöyle tarif ediyor: “Migren atağının ana belirtisi baş ağrısı oluyor. Migrenin baş ağrısı o kadar şiddetli olabiliyor ki; günlük aktiviteleri etkileyebiliyor veya kişiyi yetersiz hale getirerek yatak istirahatını zorunlu kılabiliyor. Birçok hastada başın bir yarısıyla sınırlı kalıyor, taraf değiştirebiliyor. Sıklıkla şakaklara ve bazen göz veya gözün arkasına yerleşiyor. Alın, başın arka tarafı ve kulağın hemen arkası migren tipi baş ağrısının diğer tercih ettiği yerler.

Aşırı duyarlılık, depresif duygu durumu, gereksiz neşelenme ya da konsantrasyon ve dikkat azalması, düşüncede yavaşlama, kelime bulma güçlüğü, konuşurken takılma, artmış ışık-ses-koku duyarlılığı, esneme, uyuma isteği, açlık, tatlı yeme isteği, iştah artışı veya iştahsızlık, aşırı su içme, karında şişlik hissi, kabızlık veya ishal, migerene eşlik eden diğer belirtiler arasında sayılıyor. Bu dönemde ışığa ve sese karşı artan duyarlılık o kadar şiddetli olabiliyor ki, bunlara maruz kalma, ağrının şiddetini artırabiliyor. Kokuya karşı artan duyarlılık sebebiyle, parfüm gibi hoş kokulardan dolayı bile bulantı yaşanabiliyor ve kusma görülebiliyor.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git