Migren ataklarını geçmişte bırakınMigren ataklarını geçmişte bırakın
23 Ekim 2010 tarihinde eklendi, 1.163 kez okundu.

Migren her altı kişiden birinde görülen, kadınları üç kat daha fazla seven, tuttu mu başımızı ağrıdan kaldıramadığımız kronik bir hastalık. Onu hayatımızdan tam olarak çıkarıp atamıyoruz ama tetikleyen unsurlara dikkat ederek ataklarını gelişini kontrol edebiliyoruz.

Migren çoğunlukla kişinin genetik yapısına bağlı bir hastalıktır. Şiddetli baş ağrısı ile kendini belli eder. Tetikleyici unsurlar bir araya geldiğinde ise ağrı atakları kaçınılmaz oluyor. Başlangıç yaşı genellikle 20-30 yaşlar arasıdır. Ancak çocukluk yıllarında da görülebilir.

Orta ve ileri yaş dönemlerinde rastlanma oranı ise oldukça düşüktür ama hangi yaşta görülürse görülsün tetikleyici bir unsurun varlığı ile kişiyi adeta yaşamdan koparan migren ataklarından korunmak için ACIBADEM Kadıköy Hastanesinden Nörolog Doktor Yasemin AKGÜN‘ün üç önerisini dikkate almakta yarar var.

  • DÜZENLİ UYKU

Migren uykusuzluğu hiç sevmez. Uyku faktörüne bağlı migren ataklarından kaçınmak için yalnızca düzenli uyku değil “uyku hijyeni” adı verilen bir takıp düzenlemeler de önem kazanıyor. Yatak odasının ısısı, aydınlık olup olmaması, uyku öncesi ağır yiyeceklerden ve bedensel aktiviteden kaçınmak, zihni meşgul edecek şeyler okumamak gibi önlemler migren ataklarını uzaklaştırıyor.

  • ÖĞÜN ATLAMAYIN

Migren hastalarının öğün atlamamaları öneriliyor çünkü açlık, migren ataklarını kolaylaştırıyor. Bunun yanı sıra bazı yiyecekler de kişiye özel bir şekilde atak gelişimini hızlandırabiliyor. Her hastada farklı olsa da mayalı yiyecek ve içecekler, bazı peynir çeşitleri, konserve gıdalar, katkı maddesi içeren yiyecekler, alkollü içecekler (özellikle kırmızı şarap) ile aşırı çay kahve tüketimi atakların başlıca sebepleri olabilir.

  • AĞRI GÜNLÜĞÜ TUTUN

Migren tanısı konmuş hastalarda ağrı günlüğü tutulması kişiye hastalığı ile ilgili önemli bir ayrıcalık kazandırıyor. Bu günlük sayesinde hastanın tedavisi doktor tarafından çok daha kolay sağlanmaktadır. Hasta da tetikleyicileri daha net fark edebiliyor ve bunlarda uzak durarak tedaviye uyum göstermiş oluyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git