Ne Yediğinizi Bilin

Ne yediğinizi bilin


26 Eylül 2010’da Biyogüvenlik Yasası kabul edildi. Ancak yasanın firmalara tanıdığı bir hak olan “Bu üründe GDO yoktur” ibaresi yasaklanırken, GDO’lu ürünlerin hiçbirinde tüketici bilgilendirilmiyor. Oysa Avrupa’daki gıda firmaları artık ev ödevlerini kusursuz yapmak zorunda.

GÜNLÜK hayatımıza bomba gibi düşen haberleri ve gelişmeleri ne çabuk kanıksıyor, tüketiyoruz! Geçtiğimiz yıl gündemimizi aylarca, genleri değiştirilmiş organizmalar konusu işgal etti. Bilinçli tüketiciler GDO’lu gıda ürünlerinin ülkemize girmesine karşı olduklarını, bunları çocuklarına yedirmek istemediklerim belirtiyor, medya da onların seslerini duyurmada adeta birbiriyle yarışıyordu.

Derken 26 Ekim 2009’da bu tür ürünlerin ülkeye girişine, bir yönetmelikle düzenleme getirildi, ortaya çıkan tepkiler karşısında da 20 Kasım 2009’da yönetmelikte bazı düzeltmeler yapıldı. Ancak bu bir yönetmelikti ve herhangi bir yasaya dayanmıyordu. Nihayet 26 Eylül 2010’da da beklenen Biyogüvenlik Yasası kabul edilip yürürlüğe girdi.
Bundan bir yıl önce, henüz ortada bir düzenleme yokken ve her kafadan bir ses çıkarken, yasanın uygulanmaya başlamasından bu yana ortalık sütliman. Kimse artık getirilen kuralların ne ölçüde uygulandığını bile araştırmak zahmetine katlanmıyor. Doğrusu ben de kendimi çok daha güncel olaylara kaptırmış ve GDO’ları neredeyse unutmuştum. Derken Dünya gazetesinde Ali Ekber Yıldırım’ın bir yazışım okudum.
Yıldırım araştırmış, Biyogüvenlik Yasası çıkalı iki ay geçtiği halde, yasa gereği GDO içeren ürünlerin etiketinde yer alması zorunlu olan “genetik yapısı değiştirilmiştir” ya da “genetik yapısı değiştirilmiş …. üründen üretilmiş” ibaresini marketlerdeki hiçbir üründe bulamamış. Oysa geçen yüki yönetmelikten bu yana 32 çeşit GDO’lu ürünün ithalatına izin verilmiş, bunlardan özellikle mısır, soya ve kanolanın 700-800 gıda maddesinde kullanıldığı biliniyor. Kısacası bu ithal GDO’lu ürünler market raflarında çoktan yerlerini aldığı halde, hiçbirinin etiketinde herhangi bir ipucuna rastlayamıyorsunuz.
Buna karşılık yine GDO yönetmeliğinin 18. maddesi “g” bendinde “GDO’suz eşdeğer gıdaların etiketlerinde GDO içermediğini, GDO’dan oluşmadığını, GDO’dan elde edilmediğini ifade eden beyanlar yer alabilir” denildiği halde, Reklam Kurulu, Konya Şeker AŞ.’ye ait küp şeker ambalajmdaki ‘Yüzde 100 doğal pancar şekeri” ve “Hiçbir şekilde GDO içermez” ifadesini sakıncalı bularak yasakladı. Kendimi soyutlamaya kalkışmadan itiraf ediyorum; biz, çabuk kanıksayan, balık hafızalı bir toplumuz! Hiç birimizin kılı bile kıpırdamadı.
Marketlerde GDO’lu gıdaları ayırt etme olanağımız yokken ve GDO’suzlarm bu özelliklerini dile getirmeleri yasaklanırken, Avrupa Birliği, gıda ürünlerinin üzerinde yer alan, bunların sağlığa iyi geldiğini gösteren bilgilerin ne kadar doğru olduğunu ortaya çıkarmak üzere çok kapsamlı bir proje başlattı.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir