Neden kilo veremiyorum ?

Neden kilo veremiyorum
Neden kilo veremiyorum

Neden kilo veremiyorum sorusu bir çok kez karşımıza çıkar. Bunun sebebi aslında çok nettir, irademiz. Kendimize engel olamıyor ve günün hangi saati olursa olsun yemek yeme alışkanlıklarımızı unutup masaya oturuyoruz. Neden kilo veremiyorum diye kendinize bir kez daha sorun ama bu sefer cevabını bulabilirsiniz.

Kilo direncinin en sık görüldüğü durumların başında hormonal kökenli kilo kazanımları geliyor. Eğer kilo sorununuzu oluşturan temel neden tiroid bezinizin az çalışması (hipotiroidi), böbreküstü bezlerinizin fazla miktarda kortizol üretmesi (kuşing hastalığı), pankreas bezinizin insülin direncine yol açacak derecede insülin imal etmesi (metabolik sendrom) ya da yumurtalıklarınızı kistlerin işgal etmesi (polikistik over sendromu) ise sizin de, diyet uzmanı ve egzersiz danışmanınızın da gayretleri sonuç vermeyebilir.

Kilo direncinin nedeni bazen kullandığınız ilaçlar da olabilir. Bu ilaçların başında kortizon, antidepresanlar, epilepsi  tedavisinde kullanılan ilaçlar, bazen de tansiyon ilaçları geliyor. Ayrıca şu veya bu nedenle hormon tedavisi gören genç hanımlarda da özellikle tüp bebek tedavisinde kullanılan hormonlarla kilo almak kolaylaşırken, kilo vermek imkânsız hale gelebiliyor.

Menopoz dönemi de kilo direncine sebep olabiliyor. Pek çok kadın daha önce uyguladığı basit diyet önlemleriyle kilo verirken menopoz sonrasında bunun imkânsız hale geldiğini görünce şaşırıp kalıyor.

Çözüm Nedir ?

Kilo direncini çözmek ve kilo vermedeki başarısızlığa çare bulmak söz konusu olduğunda mutlaka bir doktorlar görüşmeniz gerekiyor. Çünkü söz konusu bu bahsettiğim hastalıkları araştırmak sadece doktorların yapabileceği bir iş. Diğer taraftan şu veya bu sebeple kullandığınız ilaçları size reçete eden doktorla konuşmadan kesmeniz de en az kilo sorunu kadar önemli sağlık problemlerine sebep olabiliyor.

Kilo direncini kırmanın temel hareket noktası anlaşılacağı üzere arka plandaki sağlık sorununu veya ilaç kullanımı ile ilişkili problemi anlayıp çözmekten geçiyor. Bu durum dikkate alınmadan bazı geçici başarılar sağlanabilse bile etkili ve kalıcı sonuçlar hiçbir zaman elde edilemiyor.

İlaçlarınızı doktorunuza sormadan kesmeyin

Bazı ilaçlar da kilo direncine yol açabiliyor ama bu ilaçların kullanımına karar veren doktorların bilgisi dışında kesmek de en az kilo problemi kadar ciddi sorunlara yol açabiliyor. Eğer ilaçlara bağlı bir kilo kazanımı ve kilo verme güçlüğü halinden kuşkulanıyorsanız size o ilacı yazan doktorlarla bu durumu görüşmeniz ve başka bir çözüm olup olmadığını sormanız gerekiyor.

Kilo sorununuza tüylenme ve sivilceler  eşlik ediyorsa..

Özellikle genç kız ve kadınlarda kilo fazlalığı, tüylenme ve sivilcelerle beraberse diyet önlemleri çoğu zaman yetersiz kalır. Arka planda yatan polikistik over problemini arayıp bulmak gerekebilir. Böyle bir araştırma için ultrason incelemesi, DHEA, testesteron, LH gibi hormon analizleri ve açlık insülini tayinleri gerekecektir. Çözümü kadın hastalıkları uzmanı, dâhiliye ve endokrinoloji uzmanları birlikte planlayacaktır.

Sorun hipotiroidi mi ?

Tiroid beziniz yeteri kadar tiroid hormonu üretemiyorsa kilo almanız kolaylaşır, vermeniz zorlaşır. Kilolu biriyseniz TSH seviyelerinize baktırmadan diyete başlamayın. TSH’nız 3,5’tan yüksekse bu bulgu bir sorun olduğuna işaret edebilir. TSH 4,5’tan fazlaysa tiroid bezinde bir problem var demektir. Hipotiroidiyi teşhis ve tedavi etmek iç hastalıkları ve endokrinoloji uzmanlarının işidir.

İnsülin direnci kilo vermeyi sabote ediyor

Eğer elma şeklinde şişmanlıyorsanız (yani bel ve göbek bölgenizde yağ biriktiriyorsanız) kilo direncinin nedeni insülin cevapsızlığı olabilir. İnsülin cevapsızlığı sorununu ortaya koymak için 8-12 saatlik açlığı takiben kanda insülin değerleri ve kan şekeri düzeyleri belirleniyor. Açlık insülini 10 mikro üniteden fazlaysa insülin direncinden kuşkulanmak gerekiyor. 15 mikro ünitenin üzerinde olduğunda insülin direnci tanısı konulabiliyor. İnsülin cevapsızlığına bağlı bu durumlarda metformin  içeren ilaçlar ve haftada 3-4 gün uygulanan tıbbi egzersiz programları, düşük glisemik indeksli bir beslenme planı problemin çözümüne yardımcı olabiliyor. Bu çözümlerin kime, ne zaman, ne dozda ve nasıl uygulanacağına doktorlar karar veriyor.

Sağlıklı Yaşam İçin Pratik Bilgiler Videoları
Kilo Almanıza Neden Olan Diyet Hataları | Pratik Bilgiler, Diyet, Beslenme
03:01
Kan Grubunuz Kilonuzu Etkiliyor | Pratik Bilgiler, Beslenme, Zayıflama
01:48
Beslenmede 5N Kuralı | Pratik Bilgiler
01:31
Zayıf Kadınların Zayıf Kalma Sırları | Pratik Bilgiler, Zayıflama, Diyet
03:08
Fazla Kilo Kaybına Yardımcı 9 Besin Kombinasyonu | Pratik Bilgiler, Beslenme, Kilo Kaybı
02:47
Yaz Detoksu İle Formda Kalın | Pratik Bilgiler, Detoks, Yazın Zayıflama
02:38
Birkaç Soru İle Yanlış Alışkanlıklarınızı Öğrenin | Pratik Bilgiler, Beslenme, Diyet
03:24
Yaz Aylarında Yapılan Beslenme Hataları | Pratik Bilgiler, Beslenme, Diyet
02:56
1 Ayda 6 Kilo Verin | Pratik Bilgiler, Şok Diyet, Hızlı Zayıflama
01:25
Göbek ve Beldeki Yağlardan Kurtulun | Pratik Bilgiler, Göbek, Yağlanma, Karın
02:54
1 Haftada 3 Kilo Verdiren Diyet | Pratik Bilgiler, Diyet, Hızlı Zayıflama
01:56
Obezite ve Şişmanlığın Önüne Geçebilmek İçin İpuçları | Pratik Bilgiler, Obezite, Şişmanlık
01:31
Zayıflamak İçin Egzersiz Kuralları | Pratik Bilgiler, Zayıflama, Egzersiz
01:23
Düz Bir Göbek, İnce Bir Bel İçin | Pratik Bilgiler, Göbek Eritme, Zayıflama
03:40
Zayıflamak İçin 5 Önemli İpucu | Pratik Bilgiler, Zayıflama Önerisi, Hızlı Zayıflama
01:43
5 Önemli Diyet Hatası | Pratik Bilgiler, Diyet, Hatalar, Diyetle Zayıflama
01:36
Bayram Sonrası Hızla Toparlanın | Pratik Bilgiler, İdeal Kilo, Kilo Kontrolü
01:43
Bayramda Yediklerinize Dikkat Edin | Pratik Bilgiler, Bayramda Beslenme, Öneriler
01:12
Bayramda Tatlı Tüketimine Dikkat | Pratik Bilgiler, Tatlı Tüketimi, Bayramda Beslenme
01:03
Kilo Vermenin 50 Yolu | Pratik Bilgiler, Hızlı Zayıflama, Kilo Verme Yöntemleri
03:53
Ramazan Diyeti | Pratik Bilgiler, Ramazanda Diyet, Ramazan Diyeti
01:07
Diyete Çikolatalı Kek Molası | Pratik Bilgiler, Diyet Kek, Çikolatalı Kek, Diyet Tarifler
00:58
1 Haftada 2 Kg Yağ Yaktıran Detoks Diyeti | Pratik Bilgiler, Detoks, Yağ Yakma, Diyet
01:03
Toksin ve Ödem Atmak için Mucize Diyet | Pratik Bilgiler, Detoks Suyu, Zayıflama
00:55