Obez hastalar için egzersiz önerileri

57
obez hastalar için egzersiz önerileri
obez hastalar için egzersiz önerileri

Sitemiz Obezite Uzmanı Op. Dr. Murat Üstün, obez hastaların yapması gerekenleri açıklamaya devam ediyor. Sağlıklı bir yaşam için egzersiz şart!

Obezite esas olarak alınan kalori ile harcanan kalori arasında bir dengesizlikten kaynaklanır. Genel olarak obez hastalar hareketsiz bir yaşam tarzına sahip, sosyal yaşamdan soyutlanmış ve düzenli egzersiz yapmayan kişilerdir.

Bilinen bir gerçektir ki, obez hastalar, aşırı kiloları nedeniyle spor yaparken çoğu zaman sağlık sorunları yaşarlar. Örneğin eklemlere binen aşırı yük nedeniyle diz ekleminde oluşan problemler, bel problemleri, nefes darlığı gibi.. Bu sorunlar, hastanın egzersizi tamamen bırakmasına yol açar, hasta daha fazla kilo alır ve bir kısır döngüye girer. Bazen de fazla kilolar hastanın egzersizden uzak durmasının bir bahanesi haline gelir.

Hastaların egzersize tekrar başlayabilmesi için, sağlık durumuna en uygun, onu zorlamayacak, yüzme, su jimnastiği gibi egzersizlerden oluşmuş bir program düzenlenmelidir. Genellikle haftada en az 3 gün yapılacak 45 dakikalık bir akvite bile, hastanın kilo vermesinde son derece etkili olabilmektedir. Kilo vermeyle birlikte önerilen egzersiz ve aktivite türleri de çeşitlendirilebilir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here