Okul yolunda beslenme

Okul çağındaki çocukların beslenme düzeni


Beslenme ve diyet uzmanları okul çağındaki 5-6 yaşlarındaki çocukların beslenme alışkanlıklarının çok önemli olduğunu aktarıyorlar. Kahvaltıda eğer iştahsızlık varsa mutlaka 1 bardak süt içmesi sağlanabilir. Süt içmeye alışmamış çocuklar için laktozsuz süt önerilebilir.

Protein zengini kahvaltılar bu dönem çocuklar için önemlidir. 1 dilim peynir, 1 yumurta, 1 salatalık, 5-6 adet zeytin, tam buğday yada çavdar ekmeği, enerji ihtiyacı için reçel veya tahin helvası tüketebilir. Bu menünün hepsini bitiremeyebilir ama en azından hepsinin tadına bakması önemlidir.

Beslenme çantası için; cevizli havuçlu kek, 1 kutu süt, taze mevsim meyvesi
Ertesi gün için örnek beslenme çantası; ayran, 1 havuç, sebzeli kıymalı veya peynirli börek
Veya; 1 avuç ceviz veya badem, domates marul içerikli sandviç, 1 kutu meyve suyu
5- 5 buçuk yaşlarındaki kız çocukları için ortalama boyları 113-116 cm kiloları 18-19 kg arası, erkek çocukları için ortalama kiloları 20-22 kg arası ve boyları 114-118 cm arasında olduğu belirten uzmanlar bu oranların genetik şartlara göre değişebildiği de açıklıyorlar.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir