Okul servisinde enfeksiyon riskiOkul servisinde enfeksiyon riski
16 Ekim 2010 tarihinde eklendi, 935 kez okundu.

Pek çok enfeksiyon hastalığında olduğu gibi, solunum yolu enfeksiyonlarından korunmada da alınacak en önemli tedbirlerden ilki uygun el temizliğidir. Gün içinde her türlü ortamla temas edenellerimiz, dış ortamdaki pek çok mikrobun vücuda taşınmasında rolalabilir.

Özellikle ortak kullanılan eşyalar, toplu taşıma araçları,okul servisleri hastalıkların bulaşmasını sağlayacak ortamlardır. Tüm bunlara ek olarak; kapı kolu, elektrik düğmesi, klavye, telefon ahizesi gibi eşyalara daha önceden hasta insanlar temas etmişse, bulaştırtıcı olabilirler.
Bu yüzeylerin belli aralıklarla temizlik malzemeleri ile temizlenmesi korunmada etkili olabilir. Bunun dışında, her türlü ortak yüzeye temasya da tokalaşma sonrası, ellerin ağız, burun, yüze sürülmemesi,ellerin sabunlu etkin bir biçimde iyice yıkanması uygun olacaktır. Ellerin yıkanmasının mümkün olmadığı durumlarda, el dezenfektanlarından da faydalanılabilir. Hasta kişilere temastan kaçınılması, ev halkından biri hasta ise, hasta kişiye ait havlu,nevresim, tabak, bardak gibi eşyaların ortak kullanılmaması gerekmektedir. Hasta kişinin eşyaları ile temastan sonra da ellerin yıkanması önerilir. Ev, ofis gibi ortamların sık sık havalandırmasını sağlamak da uygun olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git