Okul yolunda beslenme

Okul yolunda beslenme


Okulların açılmasıyla minicik bedenlerde kıpır kıpır bir telaş başladı. Kimisi için merak ettikleri okul yılları, kimisi içinse özledikleri arkadaşları, öğretmenleri ve kendilerini bekleyen sıraları ile yeni anıların oluşacağı bir okul dönemi daha geleceğin başarılı meslek sahiplerini karşılamaya hazır.

Aktivitelerinin, büyüme ve gelişmelerinin en üst seviyede olduğu böyle bir dönemi verimli ve başarılı geçirmek için sağlıklı beslenme bu dönemde ayrı bir öneme sahip.

Sağlıklı, akıllı ve formda çocuklar için;

 1. Gelişimlerin en üst düzeyde olduğu ve aktivite sıklığının fazla olduğu bu dönemde gereksinimlerinin yüksek olduğunu bilerek hem sevdikleri, hem de besleyici değeri yüksek besinlerin seçin.
 2. KAHVALTI… Bunun için en önemli adım çocuğunuzu güne kahvaltı ile başlatın. Böylece hem okul başarıları artar hem de daha fazla tok kalacakları için fast food, cips, şekerli gıdalar gibi besinlerin tüketimini azaltırlar. Yapılan araştırmalarda kahvaltı yapan çocukların okulda daha başarılı oldukları ve kahvaltı yapmayanlara kıyasla ideal kiloda oldukları görülmüştür.
 3. DIŞARIDA TÜKETİLEN YEMEKLERİ SAĞLIKLI HALE ÇEVİRİN… 1900 lü yıllarda dışarıda yemek yeme oranı %2 lerde iken; şimdilerde % 50 ye varan bir oranda. Mönülerin içinde yer alan kızartmalar, şekerli içeceklerle birlikte alınan kalori ve karın çevresinde yağlanma oranı da artıyor. bunun önüne geçmek için dışarıda tüketilen yemeklerin sıklığının azaltılması, dışarıda tüketirken de şekerli içecekler yerine ayranın, kızartma yerine salatanın tercih edilmesi mönüyü daha sağlıklı hale getirecektir.
 4. YA DA SİZ FAST FOOD UEVİNİZDE PİŞİRİN… Çocuğunuz ilk fast food mönüsünü sizinle görsün. Çavdarlı ekmeğe yapılan ev yapımı köfte ve yeşillikle hamburgerler pişirin. Esmer undan, sebzeli, yağsız kaşarla pizzalar yapın.
 5. ÇOCUĞUNUZLA BİRLİKTE YEMEK YİYİN… Yapılan araştırmalarda aile ile yemek yiyen çocukların daha sosyal oldukları, bulimiya, anoreksiya gibi yeme bozukluklarının ve de obezite oranının daha azaldığı görülmüştür.
 6. BESİN GRUPLARIN YER VERİN… Öğle ve akşam yemeği gibi ana öğünlerde tüm besin gruplarına yer vermeye özen gösterin. Süt grubu, sebze grubu, tahıl grubu ve et grubu bir arada olsun. Örneğin etli bir sebzenin yanında tam tahıllı ekmek ve yoğurt gibi.
 7. YEMEK YERKEN BAŞKA İŞLERLE UĞRAŞMASIN… Yemeği televizyon karşısında, bilgisayar başında tüketmek, doygunluk hissi oluşturmaz ve daha fazla yemek yemeye yol açar.
 8. MUTFAĞINIZI TEMİZLEYİN… Mutfağınızdan yüksek fruktozlu gıdaları, hidrojenize yağlı besinleri mümkün olduğunca uzak tutun. Bunun için çocuklarınıza hazır gıdalardaki etiket okuma alışkanlığını kazandırın.
 9. SAĞLIK BAHÇENİZİ YARATIN… Evinizde bahçeniz varsa minik bir kısımda ya da minik saksılara sebze ekerek çocuğunuzla beraber ilgilenin.
 10. SUYU ÖNEMSETİN… Su tüketimini aksatmayın. Bu yaş grubunda fiziksel aktivite daha fazla olduğu için ve dokuların büyümeye ihtiyacı olduğu için su tüketimi önemlidir.  Gerek okul çantasına koyarak, gerekse evde sizinle beraber iken su içirmeye özen gösterin.
 11. BESLENME ÇANTASINA DİKKAT!… Okula götüreceği besinlerin elverişli ve dayanıklı olmasına özen gösterin.
  1. Okula götürebilmeleri için:
 • Okul saatleri boyunca her dakikalarının yoğun geçeceğini düşünerek 2-3 er saatlik aralarla teneffüslerinde tüketmeleri için taze kuru meyveler,
 • Peynirli, ton balıklı veya tavuklu sandviçleri,
 • Hazır gıdalara yönelmelerini önleme için süt ile birlikte tüketmeleri üzere ev yapımı kekleri,
 • Meyveli yoğurt, ayran gibi besinler
 • Eğer hazır gıdalardan da tüketmek isterlerse, düşük kalorili gofretleri, krakerleri tercih edin. Ve mutlaka bu gruptaki besinleri tüketirlerken beraberinde süt, ayran gibi içeceklerin bulunmasına özen gösterin.
 1. VİTAMİN TAKVİYESİ… Çocuğunuza günlük olarak multivitamin, balık yağı ve d vitamini günlük verin.

Başarılı bir yıl geçirmeleri dileğiyle…

DİĞER HABERLER

Esra Rahşan Çalışkan

Esra Rahşan Çalışkan

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir