Okula Su Götürülmeli

Okula su götürülmeli


Çocuklarda sıvı tüketimi, fiziksel performansın yanı sıra zihinsel performansı da etkiliyor. Okula giden çocukların yeterli sıvı alıp almadıklarını kontrol etmek ise sizin elinizde. Pediatri Birliği Derneği ve Damla Su ‘tarafından gerçekleştirilen “Çocuklarda Sıvı Tüketimi” araştırmasına göre, okula beslenme çantası götürme alışkanlığı çok düşük.

Araştırmaya göre, annelerin sadece yüzde 38’i çocuklarına beslenme çantası hazırlıyor. Anneler, beslenme çantasına en çok su koyuyorlar. Çocuğuna beslenme çantası hazırlayan annelerin yüzde 65’i çocuğunun beslenme çantasındaki suyu her gün yeniliyor. Suyu her gün yenileyen annelerden yüzde 57’si beslenme çantasma her gün açılmamış yeni bir şişe su koyarken, yüzde 40’ı ise açılmış şişeyi evden doldurma yolunu tercih ediyor.

Hem beslenme çantası hazırlama oranı hem de beslenme çantasma su koyma oram, Anadolu’da ciddi şekilde azalıyor. Pediatri Birliği Derneği, zamanlarının büyük bölümünü okulda geçiren çocukların sıvı tüketimine dikkat etmeleri konusunda aileleri uyarıyor.
BAŞARI İÇİN YETERLİ SIVI TÜKETİMİ ŞART
Pediatri Birliği Derneği Başkan Yardımcısı Diyetisyen Nihal Tunçer, çocukların okuldaki başarılarında sıvı tüketiminin büyük rol oynadığım ve fiziksel performansın yanı sıra zihinsel performans için de yeterli sıvı tüketilmesi gerektiğinin altım çiziyor.
Tunçer, “Halen büyümekte olan bedenlerde, okul döneminde dengeli beslenme ve yeterli sıvı tüketimi sağlanma göstermiştir ki, yetersiz sıvı tüketiminin çocuklarımızın zihinsel performansı ve öğrenme yetenekleri üzerinde olumsuz etkileri var. Hafif su kaybı bile yorgunluk ve dikkat dağınıklığı yaratır. Çocuklarımızın okuldayken de güvenilir sıvıya kolayca ulaşmalarmı sağlamamız gerekir. Bu nedenle beslenme çantalarına mutlaka su koymalıyız” diyor.
GÖREV EVDE ANNELERİN OKULDA ÖĞRETMENLERİN
Çocukların sıvı tüketiminin mutlaka takip edilmesi gerektiğinin altım çizen Nihal Tunçer, bu görevin evde ebeveynlerin, okulda da öğretmenlerin olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Çocuklarda Sıvı Tüketimi Araştırması’ndan çıkan verilere göre ailelerin yüzde 41’i çocuklarım sıvı tüketimi konusunda yönlendirmeye gerek duymuyor. Anneler çocuklarının yeterli sıvı tükettiğini düşünebilir, fakat takip etmek şarttır. Nasıl ki çocuğumuzun yemeğini yiyip yemediğim kontrol ediyorsak, sıvı tüketimi konusuna da aynı ciddiyetle eğilmemiz gerekiyor.”
Tunçer, çocukların az miktarda ama sık sık su içmeleri için teşvik edilmesi gerektiğini, erken yaşlarda sıvı tüketme alışkanlığı kazanmanm sağlıklı gelecek için önemli bir yatırım olacağım belirtiyor.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir