Okullarda Sağlıksız Beslenme!

Okullarda sağlıksız beslenme!


Okullarda beslenme konusu her anne babanın en çok sorun yaşadığı sağlık problemlerinden biri. Ne kadar ev yaşantınız da çocuğunuzu sağlıklı beslenmeye yöneltseniz de okul esnasında ona ulaşmanız ve onu sağlıksız gıdalardan uzak tutmanız çok zor. Uzmanlar okulda beslenme konusunda tonlarca haber yayınlıyor ve bunun önüne geçebilmek için ellerinden geleni yapıyor.

Okul çağı dönemlerindeki beslenmenin çeşitli sağlık sorunlarının önlenmesi açısından önemli olduğunu vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Handan Aytimur: Şişmanlık, kansızlık, vitamin ve mineral eksiklikleri, diş çürükleri, maltimütrisyon ve bağırsak parazitleri okul çağındaki çocuklarda görülen beslenmeyle ilgili sorunlardır.

Medical Park Elazığ Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Handan Aytimur; okul çağındaki çocuklarda beslenme ile ilgili şu bilgileri verdi:

 • Okul öncesi ve okul çağı dönemlerindeki beslenme; sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması ve yetişkin yaşta etkileri çıkacak olan çeşitli sağlık sorunlarının önlenmesi açısından önem kazanmaktadır. Şişmanlık, kansızlık, vitamin ve mineral eksiklikleri, diş çürükleri, maltimütrisyon ve bağırsak parazitleri okul çağındaki çocuklarda görülen beslenmeyle ilgili sorunlardır.
 • Okul çağındaki çocuklarda özellikle kahvaltı başta olmak üzere yeterli ve dengeli beslenme ilkelerinin ihmal edilmesi yüzünden çocukların gelişimi ve okuldaki başarısı olumsuz yönde etkilenmektedir.
 • Okul çağı grubunun beslenmesindeki amaç, normal sağlıklı büyüme ve gelişmeyi sağlamaktadır. Çocuk, evde aile bireylerinin denetiminde bir beslenme sürdürürken okulda ve okul dışında tek başına kalmakta ve yanlış beslenme alışkanlıkları kazanmaktadır.

Yanlış Beslenme Alışkanlıkları:

 • Sabah kahvaltısı yapmadan okula gitme.
 • Okul kantinlerinde kola, gazoz, şeker, cips, çikolata, hamburger, bisküvi gibi besleyici değeri olmayan ve kalorisi yüksek besinlerin satın alınması.
 • Düzensiz öğün.
 • Öğün aralarında meyve suyu, kola, cips, şeker, bisküvi gibi yiyecekler atıştırma.
 • Ara öğünlerde ayaküstü beslenme biçimi (fast food)
 • Okulda kalma sürelerinin uzun olmasından dolayı uzun süre aç kalma.
 • Ailelerin çocuklara ara öğün için sağlıklı yiyecekler hazırlamaması.
 • Ayrıca okulda ve evde hijyen kurallarına uyulmamasından dolayı bağırsak parazitlerinin çocuklar arasında sık görülmesi bu da çocukların büyüme ve gelişmesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Okul Çağındaki Çocuklar İçin Örnek Mönü:

Sabah
1 Orta boy su bardağı süt.
1 adet yumurta
1 veya 2 dilim peynir
1 tatlı kaşığı pekmez
Zeytin veya tereyağı
Domates-salatalık
1 veya 2 dilim ekmek

Ara Öğün
Meyve

Öğle
2 adet köfte veya 1 orta boy balık
Salata
1 bardak ayran
2 dilim ekmek

Ara Öğün
Peynirli sandviç
1 bardak ayran veya taze sıkılmış meyve suyu

Akşam
1 tabak kıymalı sebze yemeği
4–5 yemek kaşığı pilav veya makarna
1 kâse yoğurt
1 dilim ekmek

Ara Öğün
Meyve

Medical Park

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.