Kilo yönetimi için tavsiyeler

Osman MÜFTÜOĞLU; Kilo yönetimi için tavsiyeler


Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU ile kilo yönetimi hakkında bilmediklerini öğrenin. Bu sayede kilo vermek için bir adım daha atmış olacaksınız. Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU kilo yönetimi için verdiği tavsiyelerle Hürriyet gazetesinin sitesinde bir yazı yayınladı. Bu yazının detayları haberin devamında.

Osman MÜFTÜOĞLU; Kilo yönetimi için tavsiyeler

  • YASAKLARI KALDIRIN

Öncelikle şunu aklınızdan hiç çıkarmayın: Kilo vermek (ya da kilo almamaya çalışmak) asla “mahrum olmak”, lezzetli, güzel, keyifli yiyeceklerden tamamen uzak kalmak anlamına gelmemelidir. Diyet sözcüğünün tarihsel anlamının “iyi hayat” ile eşdeğer olduğunu hatırlarsanız, söylemek istediğimi daha iyi kavrarsınız.
Sevdiğiniz şeyleri yiyip içerek de kilo verebilirsiniz. Diyet yaparken de pizza, makarna, pilav, börek, baklava, döner yiyebilmelisiniz. Yapmanız gereken, hoşlandığınız şeylerin yüksek kalorili olanları için porsiyon sınırlaması yapmak ve onları daha seyrek yiyip içmek.

  • DEĞİŞİMİ DENEYİN

Daha iyi sonuçlar almak istiyorsanız “değişim mucizesi”ni denemenizi de tavsiye ederim. Mesela canınız tatlı istediğinde yüksek kalorili “şeker/un/nişasta/yağ” yüklü besinler yerine küçük bir parça buz gibi bir karpuz, 5-10 tane çekirdekli siyah üzüm, hatta 2-3 adet bal gibi Aydın inciri bile yiyebilirsiniz.
Ben diyet yapanların canları çektiğinde (ölçüyü kaçırmamak kaydıyla) dondurmalı tel kadayıf, çikolata, dondurma, pizza yemelerine bile izin veririm. Burada önemli olan şudur: Kalorileri abartırsanız yaşınız, cinsiyetiniz, sağlık durumunuz ne olursa olsun (çok özel istisnalar dışında) kilo alırsınız.

  • YÜRÜYÜN, YÜRÜYÜN, YÜRÜYÜN…

Eğer Napolyon’a “Kilo kontrolünün sırrı nedir?” diye sorsalardı yanıtı mutlaka “Yürüyün, yürüyün, yürüyün!” olurdu! Kilo sorunuyla mücadelede egzersiz yapma alışkanlığı şarttır. Egzersiz sözcüğünü duyunca aklınıza ağır programlar, pahalı egzersiz salonları, havalı özel hocalar filan gelmesin. Ayağınıza rahat yürüyebileceğiniz bir ayakkabı ve üzerinize rahat bir kıyafet giyin yeter.
Doğa gezileri, park bahçe dolaşmaları, akşamüzeri yürüyüşleri, bahçeyle uğraşmak bile yeterlidir. Önemli olan ne zaman ve hangi egzersizi yapmayı sevdiğinizi dikkate almanız, mümkünse egzersiz programlarını da eğlenceli bir hale getirmeye çalışmanızdır. Mesela yürüyüşlere arkadaş bulup öyle çıkmak, arkadaşlarla birlikte sportif çalışmalara katılmaya çalışmak (voleybol, basketbol, tenis, golf vb), özellikle yürümeyi kalıcı bir alışkanlık haline getirmek işinizi kolaylaştıracaktır.

  • ALKOLE DİKKAT EDİN

Önemli bir nokta da “alkol” konusudur. Alkol alımının artması önemli bir sorun haline geldi. Alkol önemli bir enerji kaynağı ve “şişmanlatıcı” olabiliyor. Beden için ucuz ve kolay kullanılan bir enerji kaynağı olduğu için de kilo almayı inanılmaz ölçülerde kolaylaştırıyor. Bu nedenle eğer kilo sorununuz varsa, işe her şeyden önce alkol tüketimini kontrol etmekle başlayın.

  • MEYVE SEVGİNİZİ (!) ABARTMAYIN

Yeri gelmişken, son zamanlarda sık gözlemlediğimiz bir sorunu da gündeme getirelim. Meyveler sağlıklı yiyeceklerdir ama onların da mutlaka bir kalori muhtevaları vardır, hatta bazılarında bu oldukça yüksek boyutlara ulaşabilmektedir. Ayrıca meyvelerde bulunan şeker (meyve şekeri/fruktoz) çok ciddi insülin dalgalanmalarına yol açabilir. Bu nedenle meyve tüketimini abartanlarda da bir süre sonra kilo kontrolü zorlaşabilir. Bu özellikle karpuz, üzüm, incir, muz gibi glisemik indeksi yüksek meyvelerin fazla tüketilmesi durumunda önemli bir problem haline gelebilir.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir