Elvan Odabaşı Kanar

Oyuncular nasıl formda kalıyorlar ?


Oyuncular formlarını nasıl korurlar diye hep merak etmişizdir. Hepsi neredeyse her gün ekran karşısındalar ama hiç bedenleri değişmiyor. Nasıl formda kalıyorlar, nasıl besleniyorlar merak edenler için bir çok ünlü ismin beslenme danışmanlığını yapan Elvan Odabaşı Kanar oyuncuların sırlarını anlatıyor.

Bir çok oyuncu ve ünlü isim kesinlikle beslenmelerine dikkat ediyor ve hayat şekillerine göre beslenmelerini de şekillendiriyor. Özellikle bir çoğu beslenme danışmanlığı alıyor. O kadar koşuşturma arasında ünlüler nasıl formda kalıyor beraber öğrenelim.

Mert Fırat bir gurme
Mert Fırat, kapımı çaldığında Binbir Gece dizisinde oynuyordu. Çekimlerde aşırı halsizlik, yorgunluk yaşıyor, kısa zamanda aldığı sekiz kiloyu nasıl vereceğini bilmiyordu. Ona sağlıklı beslenmeyi de öğretebileceğimiz oldukça yoğun bir diyet listesi uyguladım. Kan tahlillerinin ardından sıkı bir mineral takviyesine başladık. Sevdiği yiyecekleri tespit ederek bir beslenme planı çıkardık. Diyet listesinde yer alan yemeklerin büyük bir kısmını Mert Fırat’ın kendisinin pişirmesi şansımızdı. Yemek pişirmeyi seven bir erkeğe diyet yaptırmak çok daha kolay, çünkü yemeğe baktığında içine neler katıldığını tahmin edebiliyor. Listeleri hazırlarken en zorlandığımız durum ise tabii ki çalışma saatleriydi. Oyuncular için hazırladığım programa beslenme el kitabı adını koydum. Aslına bakarsanız bu programların bir standartı da yok. Çünkü her şey yer aldıkları projeye ve canlandırdıkları kişiliğe göre değişkenlik gösteriyor. Mesela Mert Fırat, Binbir Gece’de rol aldığı sırada Hırçın Kız için de sahneye çıkıyordu. Dizideki rolü için kilosunun ideal olması gerekiyordu ancak tiyatroda canlandırdığı karakter için enerjisi yüksek bir beslenme programı uygulaması zorunluydu. Bunlara bir de sinema filmi Başka Dilde Aşk’ın çekimleri eklenince, uykusuz gecelerin sabahında yorgunluğunu yansıtmaması için doğru vitamin ve mineral takviyeleri yaptık. Bazen kısa ve kuvvetli kahvaltılar, bazen gece yarısı öğünlerinde çorba, kuru kayısı, makarna ve tost ile üç ayda 8 kilo vermesini sağladık. Mert Fırat’a hâlâ hazırlandığı her proje öncesinde yeni bir diyet listesi hazırlıyoruz.

Haluk Bilginer simit ve balık sever
Haluk Bilginer ile Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler adlı oyunu için kilo vermesi gerektiğinde bir araya geldik. Haluk Hoca’nın yoğun programının içinde sağlığını ve kilosunu yönetmek hiç de kolay değildi. Onun adına beslenme programları düşünürken geceler boyu uykusuz kaldığım oldu. Haluk Bey için 12 saatte bir değişen diyet listelerimiz vardı. Beslenme programı şehirden şehire ve oyun saatlerine göre değişkenlik gösteriyordu. Kilo vermesi şarttı ama bunu yavaş yavaş yapmak zorundaydık. Oyun Atölyesi’ndeki yemekleri tek tek teftiş ettim. Neyi yemesi ve yememesi gerektiğini Oyun Atölyesi’nin aşçısı da biliyordu. Haluk Bilginer’in vazgeçemediği yiyecekler olan simit ve balığı her diyet listesine mutlaka koyduk. İzmir’e çok seyahat ettiği için gidebileceği restoranları, yiyebileceği yemekleri önceden belirledik. O da restoran ve yemek tercihleri dışına çıkmadı.

Ebru Özkan’ı şişmanlattık
Sürekli ekrana çıkan bir oyuncu için zayıflık ne kadar avantajlı olsa da bu durum sağlık açısından dezavantaj yaratabiliyor. Ebru Özkan için durum tam da buydu. Şikayeti sağlıksız beslendiği için kendini sürekli yorgun hissetmesiydi. Bunun farkındaydı ve yoğun bir çalışma sürecine girmesi gerekiyordu. Birlikte yaptığımız beslenme programı ile kısa sürede yüzündeki yorgunluktan eser kalmadı. Hanımın Çiftliği’ndeki rolü için güçlü ve dayanıklı bir kadın gibi görünmesi gerekiyordu. İki ay içinde sağlıklı bir beslenme programı ile üç buçuk kilo almasını sağladım. Şu anda çok sağlıklı ve karbonhidrat yüklü diyetiyle üstün performans sergileyebiliyor.

Ayşe Hanım’ı zayıflatıp bebeğini şişmanlatıyorum
Ayşe Şule Bilgiç’le doğum sonrası kiloları için çalışmaya başladık. Emzirme döneminde olduğundan hem iyi beslenmesi hem yavaş yavaş kilo vermesi gerekiyordu. Düzenli görüşmeleriniz hâlâ devam ediyor. Ayşe Hanım epeyce zayıfladı öte yandan düzgün beslediği için sütünün kalitesi devam etti. Bebeği de iyi beslendi. Emzirme dönemi sonrası eski sağlıklı beslenmesine döneceğinden kilo problemi de kalmayacak.

Holywood’un diyetisyeni
Hollywood’un ünlü diyetisyeni Dr. Joel Fuhrman’ın danışanları arasında Madonna, Carmen Electra, Catherine Zeta Jones ve Sharon Stone gibi ünlüler yer alıyor.

8 ayda 30 kilo
Winnie Mandela’yı canlandıracak oyuncu Jennifer Kate Hudson yeni rolü için 30 kilo verdi. Hudson, 8 ayda 92’den 62 kiloya indi.

2.5 yılda 25 kilo
Oyuncu Yeşim Ceren Bozoğlu, diyetisyen kontrolünde 2.5 yılda 25 kilo verdi. “Bunu daha iyi roller alabilmek için yapmak zorundaydım” dedi.

YASEMİN CANDEMİR- GAZETE HABERTURK- HT CUMARTESİ

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.