Panik atakla savaşın

Panik atakla savaşın


Psikiyatri uzmanı Dr İbrahim Bilgen açıklıyor; nefes darlığı veya kalp çarpıntısı, kalp krizi mi panik atak mı?  Panik atakda birden ateşin çıkması, korku, çarpıntı, uyuşma gibi durumlar yaşanmaktadır. Beynin en üst tabakasına tüm korkular kazınır ve panik atak olayında bir korku ve panik durumu yaşanır.

Kişi genellikle atak durumlarında acaba bayılırmıyım, bayılırsam sakat kalırmıyım, kimse bana yardım etmez mi, yalnız mı kalırım gibi düşüncelere kapılmaktadır.

 

Depresyon insan hayatının daraldığı zaman başlar. Panik atak durumunda yaşananlar sonrasında ise kişi depresyona sürüklenir. Örneğin kişi çarpıntı yaşadı ve daha önce hiç  korku duymadı ama o anda çarpıntıyla birlikte bir korku yaşadığı zaman tekrarlama korkusu başlıyor.

 

Terapilerde bu ataklarla savaşma teknikleri gösteriliyor. İlaçdan daha çok kendi kendine bu atakları bastırma yöntemlerinin üzerinde duruluyor.  Bu endişeleri sürekli taşımak yerine mutlaka bir uzmana başvurarak korkularınızı ve endişelerinizi önleyecek teknikleri öğrenmeniz gerekmektedir.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir