Panik atakla savaşınPanik atakla savaşın
4 Mayıs 2011 tarihinde eklendi, 1.250 kez okundu.

Psikiyatri uzmanı Dr İbrahim Bilgen açıklıyor; nefes darlığı veya kalp çarpıntısı, kalp krizi mi panik atak mı?  Panik atakda birden ateşin çıkması, korku, çarpıntı, uyuşma gibi durumlar yaşanmaktadır. Beynin en üst tabakasına tüm korkular kazınır ve panik atak olayında bir korku ve panik durumu yaşanır.

Kişi genellikle atak durumlarında acaba bayılırmıyım, bayılırsam sakat kalırmıyım, kimse bana yardım etmez mi, yalnız mı kalırım gibi düşüncelere kapılmaktadır.

 

Depresyon insan hayatının daraldığı zaman başlar. Panik atak durumunda yaşananlar sonrasında ise kişi depresyona sürüklenir. Örneğin kişi çarpıntı yaşadı ve daha önce hiç  korku duymadı ama o anda çarpıntıyla birlikte bir korku yaşadığı zaman tekrarlama korkusu başlıyor.

 

Terapilerde bu ataklarla savaşma teknikleri gösteriliyor. İlaçdan daha çok kendi kendine bu atakları bastırma yöntemlerinin üzerinde duruluyor.  Bu endişeleri sürekli taşımak yerine mutlaka bir uzmana başvurarak korkularınızı ve endişelerinizi önleyecek teknikleri öğrenmeniz gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git